ukonceni alimentu

Dotaz ze dne 23. 1. 2008 16:25.

Otázka

Dobrý den, měl bych na vás pár dotazu ohledně placení alimentu. 1. Kdy končí povinnost platit alimenty? 2. Jak je to s placením, když díte na střední propadne a opakuje ročník. promítne se to nejak v placení nebo ve výši alimentu? 3. Co se stane když je díteti 23 bydlí u přítele a je tehotná? Musím platit alimenty když nejsou manželé ale spolu jenom žijí? ona jeste studuje, nevím jestli je výdelečne činná(možná brigáda, nevím jiste). Předem děkuji za odpověde.

Odpověď

Dobrý den,

vyživovací povinnost trvá do doby, než dítě nabude schopnosti se samo živit. Je-li vyživovací povinnost stanovena soudně, je třeba podat návrh na zrušení vyživovací povinnosti z důvodu toho, že dítě nabylo schopnosti se samo živit.

Standardně se je dítě schopné samo živit poté, co ukončí přípravu na budoucí povolání. Záleží na dítěti samotném, zda přípravu ukončí absolvováním základní, střední, nebo vysoké školy (uznat lze i prezenční doktorandské studium). Na druhou stranu nelze v zásadě uznat, pokud by dítě po absolvování školy určitého stupně chtělo studovat jinou školu stejného stupně (např. po absolvování pedagogické fakulty chce místo nástupu do zaměstnání začít studovat vysokou školu ekonomickou).

Z dopisu jsem vyrozuměl, že dcera sice opakuje ročník, nicméně v studiu dále pokračuje. V takovém případě by bylo možné přestat platit soudem přiznané výživné (či platit nižší částku) jen za předpokladu, že by soud (na základě podaného návrhu) došel k závěru, že další poskytování výživného v stávající výši je v rozporu s dobrými mravy (např. proto, že studium je čistě účelově protahováno, bez skutečné vůle připravovat se na budoucí povolání).

Na vyživovací povinnost nemá vliv, pokud si dcera k studiu přivydělává.

Vyživovací povinnost může a zpravidla bývá ovlivněna mateřstvím vyživovaného dítěte a to vzhledem k tomu, že otci dítěte vznikne povinnost poskytovat tzv. příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Tento příspěvek se poskytuje dva roky, přičemž se poskytuje nejpozději ode dne porodu (lze tedy začít poskytovat již během těhotenství). Příspěvek nemusí být vyplácen v hotovosti, otec dítěte může náklady fakticky hradit v rámci vedení společné domácnosti s matkou. Pro Vás je významné, že tato povinnost předchází vyživovací povinnosti, kterou k matce dítěte máte jako její rodič. Neznamená to, že by Vaše vyživovací povinnost k dceři v důsledku jejího těhotenství a mateřství zanikla, ale její rozsah se omezuje na dorovnání toho, co z potřeb Vaší dcery nemůže vzhledem k svým možnostem hradit ve formě výše uvedeného příspěvku otec dítěte. Jde-li o soudem stanovené výživné, opět je třeba snížení či zastavení výživného řešit podáním návrhu k soudu.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občankou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším