dotaz

Dotaz ze dne 12. 12. 2008 11:50.

Otázka

Dobrý den, prosím o radu, bydlíme se synem v bytě zvláštního určení, syn je těžce tělesně postižený a dostali jsme od Magistrátu hl.města Prahy dodatek k uzavření nájemní smlouvě, jehož předmětem je dohoda o zvyšování nájemného. Ovšem v této smlouvě si magistrát odporuje tímže tyto domy byly postaveny před roke 1993 a podle § 1 odst. 2 bodu d) se zákon č. 107/2006 nevztahuje na nájemné v těchto bytech. V roce 2010 by měl vyjít nový zákon a měla by být ovlivněna i cena nájmu.Proto nevíme co máme dělat a jak se zachovat, možná by bylo lepší objednat se osobně, přinést sebou doklady které jme obdrželi a poradit se s Vámi. předem děkuji za odpověď Forejtová Černý Most

Odpověď

Dobrý den,

osobní konzultace by v případě potřeby dalších infomací zřejmě byla opravdu vhodnější - mimo jiné z toho důvodu, že u osobních konzultací nedochází k prodlení při vyřizování pošty (dle pracovního vytížení řešíme e-maily ve lhůtě do 14 dnů).

Obecně vzato: jde-li o dodatek k původní smlouvě, mělo by být věcí Vašeho svobodného rozhodnutí, zda-li tento dodatek podepíšete či nikoliv. Je samozřejmě vždy vhodné uvážit, jaké má druhá strana možnosti "vrátit Vám" nedostatek chuti k dobrovolnému podpisu.

Pokud Váš dům opravdu spadá pod citované ust. § 1 odst. 2 písm. d) zákona o jednostranném zvyšování nájemného, je dodatek jediná "jednoduchá" cesta, jak Vám může pronajímatel zvýšit nájem. V případě, kdy dodatek nepodepíšete, musí pronajímatel buď čekat na změnu právní úpravy (přičemž je opravdu těžké odhadnout, co v roce 2010 bude či nebude politicky průchozí), nebo zkusit žalovat u soudu na zvýšení nájemného vzhledem k tomu, že stanovené nájemné nepostačuje ani na úhradu nákladů spojených se správou domu (nemám informace, že by někdo s takovýmto typem sporu uspěl u bytů zvláštního určení - pro bližší informace se nicméně můžete zkusit kontaktovat Sdružení nájemníků ČR tzv. SON viz. www.son.cz).

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším