vpusteni exekutora, klice od bytu

Dotaz ze dne 16. 2. 2007 08:15.

Otázka

Dobry den. Diky synovi(26let) nam hrozi v byte, kde je trvale hlasen k pobytu, exekuce.Exekutor nahlasi svoji "navstevu" predem s udanim data a hodiny, nebo muze prijit kdykoli?Co se stane kdyby mu byl vstup do bytu odmitnut, nebo bychom nebyli zrovna doma - v pripade neoznameni datunu a hopdiny exekuce? Manzel hodla synovi odebrat klice od domu a bytu a jeho veci vyhodit na chodbu pred dvere. Muze to udelat? Nedopusti se tim poruseni nejakeho zakona? Dekuji predem za odpoved Elena

Odpověď

Dobrý den,

exekutor může v podstatě přijít kdykoli – usnesení o nařízení exekuce prodejem movitých věcí se doručuje povinnému (tedy dlužníkovi) až při samotném provádění exekuce. Někdy exekutoři nejprve vyzývají dlužníka k zaplacení dluhu a v případě nezaplacení poté nařizují exekuci např. prodejem movitých věcí. Pokud byste odmítli vstup exekutora do bytu, pak byste mohli být sankcionování pokutou a exekutor by přišel v jiný den a čas. Doporučovali bychom v každém případě předem se s exekutorem zkontaktovat a sdělit mu, že syn v bytě nebydlí a uvést adresu, na níž se zdržuje (pokud možno i písemně). Jestliže by exekutor přišel do bytu ve Vaší nepřítomnosti a zabavil movité věci (ledničku, videopřehrávač, obraz apod.), které patří Vám a manželovi, pak můžete podat tzv. vylučovací žalobu k soudu, který nařídil exekuci a pověřil příslušného exekutora k provedení exekuce. Vzor vylučovací žaloby Vám můžeme poskytnout. Vyhodit syna z bytu v podstatě možné je, pokud k němu již nemáte vyživovací povinnost (syn nestuduje a pracuje, nebo nepracuje, ač by pracovat mohl). Doporučovali bychom samotné „vyhození“ realizovat tak, aby syn měl možnost najít si jiné bydlení. Syn nejspíše bydlí v bytě na základě Vašeho souhlasu, který můžete kdykoli odvolat. Proto by bylo dobré syna o odvolání souhlasu informovat písemně (doručit nebo předat oproti podpisu) a vyzvat jej zároveň k vyklizení bytu např. do 1 měsíce. Pokud by v bytě nadále bydlel i po uplynutí 1 měsíce, pak doporučujeme podat k soudu návrh na vyklizení bytu (zpravidla soud vyhoví, není nutné zajišťovat náhradní bydlení). Vzor návrhu můžeme poskytnout. Pokud by v bytě po měsíci nebydlel a měl v bytě pouze věci, je možné je vystěhovat a uskladnit na synovy náklady tak, aby nedošlo k jejich ztrátě nebo poškození. Zrušení trvalého bydliště na Vaší adrese je pak věcí správního řízení u příslušného obecního úřadu. Úřady zpravidla vyžadují soudní rozhodnutí o zániku práva byt užívat, pokud ten, o jehož trvalé bydliště se jedná, neprohlásí, že v bytě již skutečně nebydlí.

Pokud by bylo zapotřebí poskytnout více informací, můžete se na nás obrátit i telefonicky nebo osobně, anebo na kteroukoli občanskou poradnu (www.obcanskeporadny.cz).

Za Občanskou poradnu JM Kateřina Čočková

Souhlasím se vším