Jak se bránit arogantnímu přístupu lidí rozhodujících za společenství vlastníků bytových jednotek?

Dotaz ze dne 8. 11. 2008 02:07.

Otázka

Dobrý den, (nebo spíš dobrou noc?) Můžete mi prosím poradit, jak se mohu bránit vůči arogantnímu přístupu pana Fajkuse, který se se mnou o problému s vytápěním odmítá bavit s odpovědí ať se koukám přizpůsobit? Předem děkuji za jakoukoliv pomoc či radu.

Jde o problematicky nastavenou regulaci tepla ve výměníkové stanici pro vchody našeho bytového domu v Hlavní ulici. Ačkoliv jsem na problém již několikrát upozorňoval pana Fajkuse, který má za celé společnství vlastníků kontakt s Pražskou teplárenskou,a.s. na starosti, problémem se opakovaně odmítá zabývat. Bydlím v přízemní garsonce v části domu bez podsklepení a proto jsem na vytápění životně závislý. Bohužel vychází současná regulace (tj. omezení vytápění především v noci ale i ve dne) někdy dost nešťastně, když měří jen venkovní teplotu, ale nebere v úvahu například přímý svit slunce, kdy se přes den často topí zbytečně, a naopak deštivé počasí, kdy jako dneska o půlnoci bylo topení již studené, a venku je deštivo a jen 10 stupňů. Věřím, že se ovládání chová přesně podle nastaveného propočteného průměru venkovních teplot za posledních několik dnů, ovšem já se tímto dostávám do bezvýchodné situace. Jsem totiž momentálně nachlazený tak, že mám teploty, ale jakmile se v posteli zpotím, nemám se kde ohřát, na čem věci usušit. Jedinou možností mi zbývá přečkávat noci v zimní bundě, čepici a šále kolem krku jako právě teď, a nebo se zahřívat horkou vodou z kohoutku či horkými nápoji. Jelikož jsem si byt koupil na hypotéku, musím tvrdě vydělávat na její splátky a často se domů vracím mezi devátou a desátou hodinou večerní. Bohužel tou dobou již začíná večerní útlum topení a noci trávené doma se v takových případech, jako je tento, mění v nucený pobyt ve shora nadiktovaných nevyhovujících podmínkách za které draze platím a které mi ani neumožňují efektivní odpočinek tak důležitý pro moji náročnou práci. Přitom např. ještě před týdnem topení topilo i v noci dostatečně, tj. problém nastává s příchodem "o něco teplejšího" počasí v topné sezoně.

Odpověď

Dobrý den, vyhláška 194/2007 Sb. stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody. Zde tedy naleznete jaká teplota by měla být ve dne a jak lze utlumit teplotu v noci. Zde se mimo jiné stanoví: § 3 (1) Vytápění na vyšší průměrné teploty vnitřního vzduchu ve vytápěných místnostech je možné v případě bytů za předpokladu požadavku více než dvou třetin nájemníků, konečných spotřebitelů nebo vlastníků těchto bytů a za podmínky, že v bytech ani nebytových prostorách nebudou překročeny limity vnitřních teplot. (2) Nepřekročitelné limity průměrných teplot vnitřního vzduchu pro byty a nebytové prostory v bytových a nebytových budovách jsou dány zvýšením průměrných teplot vnitřního vzduchu stanovených podle zásad uvedených v § 2 odst. 6, 10 a § 3 odst. 11 o hodnotu 2 st. C, případně teplotami určenými v nebytových prostorách technologickými předpisy nebo stanovenými odbornou expertízou. Tato vyhláška provádí zákon 406/2000 Sb., o hospodaření energií, kde je v § 6 odst. 9 stanoveno: (9) Vlastník nebo provozovatel zařízení na distribuci tepelné energie a vlastník vnitřního rozvodu tepelné energie a chladu je povinen u nově zřizovaných zařízení na distribuci tepelné energie a vnitřní distribuci tepelné energie zajistit účinnost užití energie a vybavení rozvodů a vnitřních rozvodů tepelné energie a chladu v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem.

Domnívám se, že jako společenství vlastníků byste tedy měli o těchto věcech společně rozhodovat. Můžete se tedy pokusit na schůzi vyvolat o této věci hlasování. Shromáždění vlastníků jednotek - nejvyšší orgán společenství - se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů (viz § 11 z.č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, v následujících §§ naleznete pravidla pro hlasování). Naše poradna se ale na otázku SVJ nespecializuje, doporučuji proto obrátit se s tímto dotazem na specializovanou organizace Sdružení bytových družstev a SVJ (www.bytovadruzstva.cz). Za Občanskou poradnu Květa Kudová