Student po 26. roce a materska

Dotaz ze dne 26. 10. 2007 00:13.

Otázka

Dobrý den,

Je mi 30 let, jsem nyní ve zkušební době zaměstnaná na plný úvazek. Práce je psychicky náročná, pracuji jako noční vychovatel ve výchovném ústavu. Zkušební doba mi končí k 31.10.2007.

Od 1. září 2007 jsem též nastoupila denní studium na Univerzitě.

Studium i práci na plný úvazek však nezvládám, proto zvažuji zkrácení úvazku případně, pokud na zkrácený úvazek zaměstnavatel nepřistoupí (tvrdí že se mu zkrácené úvazky nevyplatí) ukončení pracovního poměru (a to ještě ve zkušební době).

Vyskytla se však možná další komplikace. Nejsem si totiž jistá zda náhodou nejsem v jiném stavu. 100% jistotu však budu mít až po uplynutí zkušební doby a já se musím ještě před tím rozhodnout, neboť další 2-3 měsíce práce i studia (tedy po dobu klasické výpovědní lhůty) už bych nezvládla. Prosím o radu a zodpovězení následujících dotazů, které mi v rozhodování snad trochu pomohou.

1/ Dočetla jsem se že: Žáci středních škol a studenti vysokých škol jsou účastni nemocenského pojištění z důvodu studia podle §46 a násl. vyhlášky č. 165/1979 Sb., přičemž z nemocenského pojištění náleží studentům pouze peněžitá pomoc v mateřství za podmínky, že studium bylo přerušeno nebo ukončeno. -Je to i můj případ? Tedy jsem-li studentem po 26. roce (a tedy nejsem pojištěná ze zákona coby student ), mohu případně odejít před nástupem na mateřskou dovolenou ještě na rizikové těhotenství (tedy nemocenskou) ? -Budu muset i já po nástupu na mateřskou studium přerušit tak jak vyžaduje výše uvedený text?

2/ Co je v mém případě, kdy jsem u stávajícího zaměstnavatele zaměstnaná teprve 3 měsíce, rozhodné období k výpočtu dávek nemocenského pojištění? (Před tím jsem byla v evidenci UP).

3/ Je zaměstnavatel povinen mi jako těhotné dát jinou práci abych například nepracovala v noci a nepodstupovala každodenní psychickou zátěž? Co když organizační důvody zaměstnavatele tuto možnost zcela vyloučí? Může mi nabídnout práci která je hůře platově ohodnocená?

4/ Je pravda že se zaměstnavatelům poloviční úvazky nevyplatí? V jakém smyslu?

Předem moc děkuji za odpovědi

Petra Holeňová

Odpověď

Dobrý den,

je nám líto, že Vám na Váš dotaz můžeme odpovědět až nyní. Doufáme, že Vám níže uvedená informace bude k užitku přesto, že ji již zřejmě nebudete moci využít při rozhodování, zda ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Pro účely případného budoucího využití našich služeb si dovolím dodat, že na elektronické dotazy odpovídáme do 14 dnů. Pro případy, kdy potřebujete rychlou odpověď, lze doporučit osobní návštěvu nebo telefonický kontakt.

Máte pravdu, že studentům náleží podle současné právní úpravy pouze peněžitá pomoc v mateřství. Dovolujeme si Vás však upozornit na to, že u ženy, jejíž pracovní poměr skončil v době těhotenství, plyne šestiměsíční tzv. ochranná doba. Dojde-li k události zakládající nárok na poskytnutí dávky během ochranné lhůty, přistupuje se k ženě jako kdyby tato událost nastala v době zaměstnání.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) náleží ženě, která byla v předchozích dvou letech před porodem alespoň 270 dnů účastna na nemocenském pojištění. Za dobu účasti rozumíme pro účely této dávky nejen dobu kdy jste pracovala nebo studovala, ale též dobu, kdy jste byla vedena jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce.

Vámi zmíněná vyhláška hovoří o tom, že účast na nemocenském pojištění vzniká studentům zápisem ke studiu, nedohledali jsme, že by to bylo omezeno věkem. U studentů se vyžaduje, aby studium přerušili. Je otázkou, jestli by se podmínka přerušení studia uplatnila i v případě, kdybyste čerpala PPM na základě ochranné lhůty z předchozího zaměstnání a nikoliv na základě současného studia. Osobně se domníváme, že byste v takovém případě studium přerušit nemusela, ale doporučujeme si tyto informace ověřit u České správy sociálního zabezpečení, jejíž stránky jsou www.cssz.cz. Výše PPM u studentek činí jednu třetinu rodičovského příspěvku. Bohužel nám není známo z jakého druhu výměry by se dávka počítala po 1.1.2008, kdy budou existovat tři různé výměry tohoto příspěvku. I ohledně této informace se doporučujeme obrátit na ČSSZ.

Nastoupit na rizikové těhotenství má smysl v případě, pokud budete v danou dobu ještě zaměstnána či v ochranné době, studenti jako takový na tuto dávku (jde vlastně o nemocenskou) nemají nárok.

Vzhledem k tomu, že byste pracovala příliš krátkou dobu na to, aby bylo možné použít základní formu rozhodné doby (12 předcházejících kalendářních měsíců), bude u Vás rozhodným obdobím období od vstupu do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž pracovní neschopnost vznikla.

Zaměstnavatel je povinen převést těhotnou zaměstnankyni a zaměstnankyni, která kojí, na jinou práci, pokud dosavadní práci nesmějí konat nebo podle lékařského posudku ohrožuje tato práce její těhotenství nebo mateřství. Dosahuje-li při práci, na kterou byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek.

Požádá-li zaměstnankyně/zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná zaměstnankyně, o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět jejich žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnavatel je přitom povinen vytvářet takové podmínky, aby takovým žádostem mohlo být vyhověno. Prohlásí-li zaměstnavatel, že provozní důvody výše uvedené neumožňují, ačkoliv to nebude pravda, můžete se bránit v zásadě pouze žalobou k soudu nebo udáním na místně příslušném Inspektorátu práce.

Výpovědí může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní na mateřské nebo rodičovské dovolené a se zaměstnancem na rodičovské dovolené jen zcela výjimečně a to v případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší, že se zaměstnavatel nebo jeho část přemísťuje; to neplatí, jestliže se zaměstnavatel přemisťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána, z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené a o zaměstnance na rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci, pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou nebo o zaměstnance anebo zaměstnankyni, kteří čerpají rodičovskou dovolenou.

Na otázku obecné ekonomické výhodnosti zaměstnání na poloviční úvazek se necítíme kompetentní odpovědět.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Květa Kudová a Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším