Alimenty a příspěvky na děti

Dotaz ze dne 13. 12. 2007 11:29.

Otázka

Dobrý den. Chtěla byc Vás požádat o zodpovězení několika otázek. S přítelem chceme založit rodinu, ale jako většina chlapů se přítel do ženění nežene.Důvod: papír na náš vztah nepotřebuje...:) Já bych se jako každá žena chtěla vdát a mít kompletní rodinu, ale z druhé strany sňatek nevidím také jako to nejhlavnější co musí rodina mít, aby fungovala. Než přistoupím na názor partnera, že svatba není nutná chtěla bych předejít těmito dotazy spíše budoucím problémům.Dotaz 1. bude-li přítel uveden v rodnném listě a rozejdeme se musí platit alimenty do doby něž je dítě schopné se o sebe postarat?2. Lze nějak předejít např. smluvně, že partner musí přispívat na koníčky atd... dítěti do nějaké rozumné částky?3.Lze dítěti dát dvě přijmenní?

Odpověď

Dobrý den,

pokusím se postupně zodpovědět na Vaše otázky.

1)

Pro účely vyživovací povinnosti je rozhodující, kdo je rodičem dítěte (rozhoduje rodičovství z pohledu práva, nikoliv z pohledu biologie), nečiní se rozdíly mezi dětmi narozenými v manželství a mimo ně.

Praktický rozdíl je v tom, že zatímco u dítěte narozeného v manželství dochází k zapsání otce (manžela) automaticky, u dítěte narozeného mimo manželství se otcovství určuje tzv. souhlasným prohlášením (před matrikou či soudem bude matka a muž X souhlasně tvrdit, že otcem dítěte je přítomný X) či soudně.

2)

Vyživovací povinnost se vždy určuje na základě momentální situace, takže se nelze platně zavázat, že otec bude na výživném platit částku X a bez ohledu na případné změny nepodá návrh na snížení této částky. Pokud jde čistě o to, aby byl pro matku dítěte zajištěn pravidelný příjem, lze samozřejmě sepsat smlouvu, která nebude založena na vyživovací povinnosti, ale placeno bude z "jiných" důvodů. Ohledně možností takovéto zvláštní smlouvy by bylo v případě zájmu vhodné kontaktovat advokáta, který by zajistil, že smlouva bude obsahovat vše potřebné.

3)

Pokud by mělo jít o dvě příjmení a nikoliv dvě jména, je možnost jejich používání značně omezena. Podle zákona o matrikách, jménu a přímení smí občan používat více příjmení jen v zákonem vyjmenovaných případech. U dítěte je možné dvojí příjmení povolit jen tehdy, jde-li o příjmení po rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení.

V případě potřeby své otázky doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším