sopuhlas s výměnou bytu

Dotaz ze dne 25. 11. 2008 23:30.

Otázka

Dobrý den, jsem v invalidním důchodu a mimo jiné právě i ze zdravotních důvodů potřebuji vyměnit byt u soukromého majitele, který je v domě bez výtahu, za jiný. Našla jsem paní, která hledá větší byt a chybějící výtah jí nevadí - uzavřely jsme dohodu o výměně bytů, kterou jsem předložila majiteli k souhlasu (prostřednictvím správní firmy, on sám nekomunikuje s nájemníky). Uplynul už více než měsíc a on se neozval, paní ze správní firmy informace prý nemá, přímý kontakt na majitele dát nechce. Je možné, aby dle své libovůle majitel takto nereagoval, neexistuje zde nějaká lhůta ve které by se měl vyjádřit? Jak mám dále postupovat??? Za odpověď předem moc děkuji O.M.

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za poněkud pozdější odpověď na Váš dotaz, bohužel je letošní konec roku pro naši poradnu z organizačního hlediska poněkud komplikovanější.

Občanský zákoník upravující tuto problematiku nestanoví majiteli bytu žádnou lhůtu, ve které by musel na Vaši žádost reagovat. Z praktického hlediska lze doporučit takovéto chování vykládat jako odepření souhlasu s výměnou bytu. Vzhledem k tomu, že dle ust. § 715 občanského zákoníku smí pronajímatel odepřít souhlas s výměnou bytů jen ze "závažných důvodů", máte možnost obrátit se na soud s návrhem, aby souhlas s výměnou bytů místo pronajímatele "udělil" soud. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že soudní řízení neproběhne "přes noc", takže je dobré na prvním místě zjistit, zda-li druhá strana bude ochotná na výměnu čekat.

V případě potřeby svůj dotaz prosím upřesněte či doplňte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město, Ondřej Načeradský.