vyuctovani vody

Dotaz ze dne 19. 9. 2015 16:33.

Otázka

Dobry den, bydlime v obecnim byte ja a sousedi podemnou,kazda rodina mame svuj vodomer a pri vyuctovani vody se obec vubec nedivala na stav vodomeru(i kdyz byl stav pan opisovat)ve vyuctovani brali pouze pocet osob nahlasenych v byte a u vysvetleni nam rekli ze na to maji ze zakona narok, k cemu jsou nam.potom vodomery?je to vubec mozne?

Odpověď

Dobrý den,

v současnosti se na rozúčtování služeb použije zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

Dle ustanovení § 5 odst. 1 citovaného zákona lze způsob rozúčtování ujednat s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě a pokud k dohodě nedojde, má být dle odst. 2 písm. a) citovaného ustanovení dodávka vody rozúčtována podle poměru naměřených hodnot na podružných vodoměrech a není-li provedena instalace podružných vodoměrů ve všech bytech nebo nebytových prostorech v domě, rozúčtují se náklady podle tzv. směrných čísel.

Ve Vámi popsaném případě postupuje zřejmě pronajímatel podle směrných čísel (které jsou počítány u bytů podle osob a vybavení), přičemž tento postup může být v souladu se zákonem, pakliže tento postup byl dohodnout s dvoutřetinovou většinou nájemců, nebo pokud nejsou splněny podmínky pro použití poměrových vodoměrů (např. jsou instalovány jen v některých prostorách nebo nemají potřebnou certifikaci).

Svébytnou právní úpravu má případná centrální dodávka teplé vody (liší se mimo jiné tím, že případná dohoda o způsobu rozúčtování musí být uzavřena se všemi nájemci a nestačí dvě třetiny).

Na základě v dotazu obsažených informací neposoudím, do jaké míry přichází v úvahu, že pronajímatel postupuje ve výše uvedeném duchu, či nikoliv. V principu zřejmě nemáte co zkazit, pokud podáte reklamaci vyúčtování s tím, že podle Vašeho názoru není podle výše uvedeného ustanovení na místě použít směrná čísla a pokud např. máte vodoměry bez atestu, lze očekávat, že Vás na to pronajímatel obratem upozorní, aby předešel zbytečnému sporu.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.