příspěvek na bydlení

Dotaz ze dne 24. 1. 2015 21:08.

Otázka

Dobrý den. Bude mi 15 a chtěla bych chodit na brigádu si přividělat. Rodiče berou,ale příspěvek na bydlení. Mohu i přes to mít smlouvu a pracovat na částečný úvazek Když budu stále pokračovat ve studu? Nemohou to počítat jako příjem posuzovanych osob v domácnosti? Předem děkuji za Odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

uvádíte, že Vám bude 15 let, ale nezmiňujete, zda a kdy dovršíte povinnou školní docházku. Z hlediska zákona (ustanovení § 34 občanského zákoníku) je totiž zakázána nejen práce nezletilých mladších 15 let, ale i nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku. Jen za zvlášť stanovených podmínek je dovoleno vykonávat uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost. K této problematice si můžete prostudovat např. http://www.mesec.cz/clanky/na-prazdninovou-brigadu-muzete-uz-od-15-let/.

Pokud "brigáda" připadne na dobu po skončení povinné školní docházky, tak Vám samozřejmě již z hlediska zákona nic nebrání studovat a zároveň si přivydělávat (jste-li schopna současně plnit studijní i pracovní povinnosti).

Pro účely příspěvku na bydlení se stanoví okruh společně posuzovaných osob podle hlášeného trvalého pobytu. Pokud máte s rodiči hlášený trvalý pobyt, jste s nimi pro účely příspěvku na bydlení zřejmě společně posuzována, což na jednu stranu znamená, že se zvyšuje "strop" tzv. normativních nákladů, do kterých je možné uznat náklady na bydlení, ale na druhou stranu to znamená, že se zkoumá, zda nemáte započitatelný příjem.

Zákon zde nicméně u nezaopatřených dětí rozlišuje příjem za "letní prázdniny" (příjmy zúčtované za červenec a srpen) a výdělek v ostatních měsících. O prázdninách se počítá s tím, že děti nemají studijní povinnosti a pokud si chtějí přivydělat, stát tuto činnost zvýhodňuje tím, že se nebude příjem započítávat pro účely dávek státní sociální podpory, kam spadá i předmětný příspěvek na bydlení (z hlediska společnosti je prospěšné, aby si děti zkusili pracovat a osvojili si pracovní návyky). V ostatních měsících však již zvýhodnění neplatí, což jinak řečeno znamená, že mimo období letních prázdnin 30 % (v Praze 35 %) z Vašeho čistého výdělku bude z pohledu výpočtu dávky náležet na společné bydlení (a příspěvek na bydlení se tudíž příslušně zkrátí).

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.