Zrušené užívací právo - náhradní ubytování

Dotaz ze dne 11. 8. 2007 01:58.

Otázka

Dobrý den, můžete mi prosím poradit ohledně náhradního ubytování? Bývalému manželovi bylo soudně zrušeno uživatelské právo k bytu, výhradním nájemcem jsem na základě rozsudku já. Za normálních okolností by měl bývalý manžel právo na náhradní byt, ale soud na základě vyjímky zvláštního zřetele rozhodl, že po poskytnutí nájradního ubytování se musí do 15 dnů vystěhovat. Předplatila jsem mu tedy na ubytovně samostatný pokoj na dobu 20dnů, s majitelem jsem sepsala smlouvu o tom, že má od do předplacenou a rezervovanou samostatnou místnost, čím je vybavena, kolik činí měsíční platba a že je toto náhradní ubytování poskytnuto dlouhodobě. Dále bylo uvedeno, že po dobu rezervace 20 dnů se může nastěhovat. Dále kdo rezervoval a pro koho + částka, kterou jsem za rezervaci 20 dnů uhradila. Tuto smlouvu spolu s pokladním dokladem o uhrazení za rezervaci jsem v kopiích předala osobně býv. manželovi před svědkem a pro jistotu, ještě zaslala dopisem do vlastních rukou. Býv. manžel se, ale neodstěhoval a tak po uplynutí lhůty 15 dní, které měl na vyklizení bytu jsem ještě 14 dní počkala a pak podala k soudu návrh na výkon rozhodnutí vyklizením bytu. Těšila jsem se jak po 5 letech živoření v rozmláceným bytě budeme s dcerou konečně v klidu a pohodě a zbavíme se příživníka, který mi od r.2002 na bydlení a služby spojené s bydlením ( plyn, elektřina, voda...)nepřispívá. Byla jsem pevně přesvědčená, že zákon je na mé straně. Jaké bylo, ale moje překvapení, když soudce vzhledem k tomu, že na smlouvě bylo uvedeno místo na dobu neurčitou jen dlouhodobě chtěl návrh na výkon rozhodnutí zastavit. Poté mi řekl, že pokud vezmu návrh zpět vrátí mi soudní poplatek 1000,- Kč. Na předplacení pokoje pro bývaléjo manžela jsem si musela půjčit a na soudní poplatek taky, žádala jsem kvůli tomu soud o prodloužení lhůty k uhrazení poplatku.No a tak jsem návrh vzala zpět a i těch 1000,- Kč. Teď si nejsem jistá jestli jsem neudělala hloupost a víc nebojovala. Nikde jsem nenašla jak má smlouva ve prospěch třetí osoby při zajištění náhradního ubytování vypadat a co má obsahovat, aby mohl být nařízen výkon rozhodnutí vyklizením bytu. Vím, že býv. manž. z bytu nedostanu, protože ani před soudem se netajil , tím že nehodlá odejít protože tady je zadarmo a všude jinde by musel platit.Soudce mi jen řekl, abych dala opět k soudu návrh na změnu výroku v usnesení a to z náhradního ubytování na přístřeší z důvodu, že se od r.2002 nepodílí na platbách za byt a služby s ním spojené. V odatelně u soudu mi, ale bylo sděleno, že rozsudek je pravomocný jako takový již nelze měnit ani z části.Jsem úplně bezradná prosím poraďte mi.Děkuji Dana

Odpověď

Dobrý den,

ubytovna (byť na dobu neurčitou) jako náhrada při vyklizování bytu svědčí spíše přístřeší než náhradnímu ubytování. Občanský zákoník v § 712 odst. 4 přímo uvádí, co je náhradním ubytováním – jedná se o byt o jedné místnosti nebo pokoj ve svobodárně nebo nezařízené části bytu jiného nájemce. Soudce Vám tedy doporučil stáhnout žalobu nejspíše ne z toho důvodu, že ve smlouvě s ubytovnou byla doba určena „dlouhodobě“ a nikoli „na dobu neurčitou“, ale proto, že se jednalo o ubytovnu a ne o byt, svobodárnu nebo podnájem. Musím však upozornit, že některé ubytovny uzavírají nájemní smlouvy nebo smlouvy o podnájmu – v takovém případě by bylo možné ubytovnu chápat jako náhradní ubytování (samozřejmě pokud by byla taková smlouva napsána na dobu neurčitou). Pokud se jednalo ve Vašem případě o takovou smlouvu (nájemní nebo podnájemní), pak soudce doporučil stáhnout návrh pro „dlouhodobost“.

Jaké máte nyní možnosti? - sehnat nájemní smlouvu na byt o jedné místnosti, - sehnat pokoj ve svobodárně (tou by mohla být ubytovna určená k trvalému bydlení, kde by byla uzavřena nájemní nebo podnájemní smlouva nebo smlouva o ubytování – ubytování by však mělo odpovídat bydlení i na několik let – zde bude záležet na charakteru ubytovny a posouzení soudce, zda ubytovnu uzná jako náhradní ubytování), - sehnat podnájem na dobu neurčitou.

Nevím, jaké jsou možnosti ve Vašem bydlišti najít odpovídající náhradní ubytování, ale některé realitní kanceláře se touto problematikou zabývají a jsou schopné zajistit za úplatu odpovídající bytovou náhradu.

Další možností, kterou máte, je podat k soudu návrh v podstatě na změnu rozsudku tak, aby byl bývalý manžel povinen vystěhovat se bez náhrady. Zmiňujete se o tom na konci svého dotazu. Podat takovou žalobu je možné, ale za předpokladu, máte-li k tomu naléhavý právní zájem. Zda se naléhavým právním zájmem rozumí nepřispívání na nájemné a poplatky za služby, neumím posoudit, bylo by to na posouzení soudem. Otázkou rovněž je, zda by Vám soud v podstatě pro stejný důvod znovu zmírnil bytovou náhradu. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitou problematiku, doporučuji obrátit se na právníka. Z Vašeho dotazu vyplývá, že jste v poměrně složité finanční situaci, proto je možné požádat Českou advokátní komoru o bezplatnou právní pomoc (k sepsání žaloby).

Pokud máte možnost navštívit naši poradnu nebo alespoň zatelefonovat, rádi Vám situaci vysvětlíme a pomůžeme s dalšími kroky.

S přátelským pozdravem

Kateřina Čočková Za Občanskou poradnu JM

Souhlasím se vším