Nemocenská a otevření skříňky

Dotaz ze dne 25. 6. 2007 18:24.

Otázka

Vedoucí pracovník mne převedl provádět práci na jiný objekt v rámci stejného města. SMSkou mi sdělil,že mám ihned vyklidit pracovní skříńku s pracovním oblečením,jinak mi bude ,,násilně otevřena,, vedoucím pracovníkem a svědkem. Já jsem však v pracovní neschopnosti a nemohu se dostavit,abych si věci odnesl a skříńku předal.Upozoprňuji,že jsem stále zaměstnancem dané firmy. Může mi zaměstnavatel ,,násilně,,skříňku otevřít bez mého souhlasu,když jsem v pracovní neschopnosti ? Děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den,

předně uvedu pár poznámek k převedení do jiného místa výkonu práce – je-li v pracovní smlouvě uvedeno jako místo výkonu práce určité pracoviště, pak převést zaměstnance do jiného místa výkonu práce může zaměstnavatel s jeho souhlasem (jde o změnu pracovní smlouvy). Je-li v pracovní smlouvě uvedena jako místo výkonu práce obec, pak může převést v rámci obce i bez souhlasu zaměstnance. Pokud jste v pracovní neschopnosti, jste povinen dodržovat léčebný režim. Navštívila-li by Vás kontrola práce neschopných v době, kdy byste vyklízel skříňku, porušil byste léčebný režim a mohlo by Vám být odejmuto nemocenské.

Zaměstnavatel je povinen respektovat soukromí zaměstnanců a předcházet vzniku škod. Zákoník práce však chrání soukromí ve vztahu k sledování zaměstnanců kamerovým systémem, ke kontrole korespondence apod., nikoli ve vztahu k osobním věcem zaměstnance. Podle mého názoru má-li zaměstnavatel k vyklizení skříňky vážné důvody, pak ji může vyklidit i bez souhlasu zaměstnance (bezdůvodně nikoli). Měl by se předtím pokusit dohodnout se zaměstnancem a pokud dohoda není možná (z časových důvodů, z narušených mezilidských vztahů, pro hrozící škodu apod.), pak by měl otevření a vyklizení skříňky provést pouze z vážných důvodů a za přítomnosti věrohodného svědka. Doporučuji proto zkusit se domluvit s Vaším nadřízeným (nebo ještě vyšším nadřízeným) na termínu vyklizení skříňky (po ukončení pracovní neschopnosti, v době vycházek, event. za přítomnosti Vámi určeného zástupce, např. příbuzného ). Váš zaměstnavatel nejspíše potřebuje skříňku pro jiného zaměstnance, vůči němuž je povinen zajistit mu úschovu oblečení a osobních věcí. Vy na druhé straně máte omezené možnosti tak učinit, neboť jste práce neschopným. Pokud by k dohodě nedošlo a zaměstnavatel vyklidil skříňku, pak v případě ztráty věcí máte možnost požadovat náhradu škody.

Věřím, že se situace vyřeší ve vzájemné shodě.

Za Občanskou poradnu JM Kateřina Čočková

Souhlasím se vším