břemeno

Dotaz ze dne 22. 9. 2009 12:53.

Otázka

Dobrý den. Kdysi mi rodiče darovali dům, ale s věcným břemenem jejich dožití. Ve smlouvě jsou kruté a v dnešní době i nesplnitelné podmínky /např. naprosto VŠE za ně platit až do jejich smrti, 2 x denně teplá jídla, celoden.péče.../. Já tyto podmínky nemohl splňovat již z toho důvodu, že žiju s rodinou velmi daleko a navíc mám vážnou neurol.chorobu a nezvládl bych péči o /teď již jen / otce /90/.Navíc se nám nechtělo opustit vše, co jsme léta budovali, domov, školu, a odejít na konec jedné malé vesnice. Vedle domu však bydlí můj bratr, který se o otce staral. Je zlý a závistivý, neustále mi vyčítá, že se o otce nestarám, vyhrožuje mé rodině vyvražděním. V posledních dnech otec leží v domově důchodců. Chci se zeptat, jak to vidíte Vy, co bych měl udělat, jak předejít tomu, kdyby si bratr chtěl dělat nějaké nároky na můj dům, když se o otce staral on? Dále bych se chtěl zeptat, jak postupovat v případě, že bych chtěl dům prodat /opuštěný zchátrá/. Písemná smlouva o zrušení VB dle mého názoru nepřipadá v úvahu, protože bratr by ji mohl napadnout s tím, že otec již není psych. v pořádku. Prosím, poraďte. Děkuji mnohokrát. S pozdravem Daniel

Odpověď

Dobrý den,

pakliže máte pochybnosti o uhájitelnosti zrušení věcného břemene dohodou, můžete zkusit požádat o zrušení věcného břemene podle ust. § 151p odst. 3, občanského zákoníku. Dle tohoto ustanovení může soud rozhodnout, že se věcné břemeno za přiměřenou náhradu omezuje nebo zrušuje, pakliže změnou poměrů vnikl hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného.

Na jedné straně sice asi "nesplnitelné podmínky" byly již v době vzniku břemene, ale na druhé straně zde můžeme argumentovat změnou co do Vaší schopnosti tyto úsluhy poskytovat (v současnosti Vám to zdravotní stav nedovoluje) i tím, že tento typ úsluh Váš pan otec zřejmě nepotřebuje (je v zaopatření domova důchodců). Neodvažuji se ale odhadovat, nakolik máte u soudu šanci na úspěch, jelikož protistrana může argumentovat tím, že tyto úsluhy můžete zajistit třetí osobu (dohodnete se s vlastními potomky, zaplatíte ošetřovatelku atd.) či tím, že by Váš otec nemusel v domově důchodců být, pakliže byste plnil vše, k čemu jste se ve smlouvě zavázal.

Pakliže neplníte povinnosti plynoucí z věcného břemene, dává to Vašemu otci právo Vás na jejich plnění žalovat. Případně by Váš otec mohl uvažovat o tom, jestli neplnění smluvených povinností nepředstavuje natolik závažné porušení dobrých mravů, aby mohl požadovat vrácení daru.

Rozhodne-li se Váš otec situaci právně neřešit, mohl by Váš bratr Vaše vlastnické právo zpochybňovat pouze v případě, kdy by k takovémuto postupu otevírala cestu dotčená smlouva. Mohlo by jít např. o tzv. rozvazovací podmínku, podle které se účinky darovací smlouvy ruší, pakliže nebudou poskytovány dohodnuté úsluhy.

Ohledně vyhrožování vyvražděním máte možnost podat pro takovéto jednání trestní oznámení, nicméně v praxi je vhodné nejprve uvažovat o možnostech získání důkazů o takovýchto výhrůžkách.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším