poj.důch-nem-zdrav.

Dotaz ze dne 1. 11. 2007 21:17.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo za mne teď platí: pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní a sociální? Jsem v situaci kdy jsem od zaměstnavatele obdržela ZRUŠENÍ PRAC.POMĚRU VE ZKUŠ.DOBĚ _ jde o malou organizaci. Pár dní před tímto zrušním jsem zůstala na NESCHOPENCE. Zatím jsem akorát navštívila Zdrav.pojišťovnu, kde mi řekli, ať jim přinesu: kopii Záp.listu s vyznačenou dobou neschopnosti(od-do) a potvrzení o tom, že jsem se evidovala na ÚP. Po tuto dobu mé prac.neschopnosti za mne prý platí jedno z těch pojištění OSSZ v místě bývalého zaměstnavatele. Pochopila jsem je správně? Ale co ostatní pojištění: důchodové, nemocenské, zdravotní a sociální? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

zdravotního pojištění je ze zákona účasten každý bez ohledu na to, zda je zaměstnán, nezaměstnán, pečující o dítě apod. U zaměstnaného pojistné platí zaměstnavatel, u pečující matky stát, u důchodců také stát atd. Pokud jde o nezaměstnaného, pak stát je plátcem pojistného v případě, že je nezaměstnaný registrován na úřadu práce. Není-li registrován, a není-li za něj stát plátcem z jiného důvodu, pak má on sám povinnost platit si pojistné na zdravotní pojištění. Jste-li však v pracovní neschopnosti i po skončení pracovního poměru, pak je po tuto dobu plátcem pojistného stát. Jakmile Vám skončí pracovní neschopnost a budete stále bez práce, doporučujeme evidovat se ihned na příslušném úřadu práce.

Důchodové a nemocenské pojištění se souhrnně nazývá sociálním pojištěním. Nemocenské pojištění se v podstatě týká pouze zaměstnanců a OSVČ a je určeno k zajištění finanční situace po dobu nemoci, kdy zaměstnanec nebo podnikatel nemohou pracovat. Proto u nezaměstnaného se nemocenské neplatí. Důchodové pojištění je pojištění pro případ stáří, invalidity a ztráty živitele. Pojistné na důchodové pojištění hradí za zaměstnance zaměstnavatel, a dále si jej platí OSVČ. Ostatní osoby si mohou toto pojistné hradit dobrovolně (doba, po kterou je pojistné hrazeno, se započítává pro nárok na důchod). Za některé skupiny obyvatel toto pojištění jakoby hradí stát (fakticky stát nic neplatí, ale doba se započítá pro nárok na důchod). Tak je tomu u nezaměstnaných, kteří jsou evidováni na úřadu práce (max. po dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti/při rekvalifikaci a dále tři roky). Rovněž se pro nárok na důchod započítává doba pobírání dávek nemocenského pojištění po skončení pracovního poměru. Na závěr – po dobu Vaší pracovní neschopnosti bude za Vás stát platit zdravotní pojištění a tato doba se bude započítávat pro nárok na důchod. Jakmile Vám bude ukončena pracovní neschopnost a Vy budete nezaměstnaná, doporučujeme evidovat se do 3 dnů na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Kateřina Čočková Za Občanskou poradnu JM

Souhlasím se vším