Vylučovací žaloba část.2

Dotaz ze dne 21. 7. 2008 15:56.

Otázka

Dobrý den,

chci se dále optat, protože jsem nějaký zmatený v pojmech. Když tedy budu podávat žalobu já (jakožto poškozený), budu tedy žalobcem, otec (na kterého je uvalená exekuce) bude povinný a vůbec netuším koho mám napsat jako žalovaného? Vykonavatele exekuce nebo soudního exekutora? A zda mám žalobu poslat soudnímu exekutorovi nebo soudu, který exekuci rozhodl? A někde jsem četl, že když podám vylučovací žalobu budu muset uhradit nějaký soudní poplatek, tak zda je to pravda. Děkuji ***

Odpověď

Dobrý den,

žaloba se podává u soudu, který rozhodl o nařízení exekuce. Žalobcem budete Vy a žalovaným nebude exekutor, ale tzv. oprávněný (otcův věřitel, který si najmul exekutora, aby vymohl soudem přiznaný dluh).

Soudní poplatek se opravdu hradí a to ve výši 1 000 Kč. Pokud byste neměl prostředky na zaplacení tohoto poplatku, mohl byste zkusit požádat soud o osvobození od soudních poplatků.

Soudní poplatek je součástí soudních nákladů, což znamená, že máte možnost v žalobě uvést, že požadujete náhradu soudních nákladů po žalovaném. V případě výhry následného soudního sporu pak soud zpravidla přikáže žalovanému uhradit Vaše soudní náklady včetně zmíněného soudního poplatku.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším