vzp a exekuce

Dotaz ze dne 26. 11. 2007 10:47.

Otázka

Dobrý den, mám na Vás prosbu o poskytnutí rady. Přítel dlužil na vzp 19 tis. pojišťovna to předala exekutorské firmě, která si účtovala částku 54 tis. Na exek. úřadě jsme si domluvili měsíční splátky, které včas hradíme, ale stále nám chodí naskakující penále z vzp. Jak je to možné, vždyť dluh se splácí exekutorovi a tak by měli komunikovat mezi sebou tyto dva orgány. Jak se mám bránit, mám vyhledat pomoc právníka? Děkuji za odpvěď.

Odpověď

Dobrý den,

penále roste do té doby, dokud není dluh na pojistném zaplacen. Dohoda o splátkách s exekutorem nemá za následek zastavení tohoto nárůstu. Otázkou dále je, zda bylo řečeno, zda splátky jdou na úhradu nákladů exekuce, nebo na samotný dluh u VZP. Pokud nic takového řečeno nebylo, může si exekutor vymožené peníze počítat na náklady řízení a dluh samotný (z kterého se počítá penále) se nijak nezmenšil.

Pro úplnost je třeba dodat, že zákon umožňuje odstranění tvrdosti ve formě snížení či prominutí penále, ale až po zaplacení samotného dlužného pojistného. Na odstranění tvrdosti není nárok. V praxi záleží na důvodech, proč nebylo pojistné hrazeno, současné sociální situaci a zřejmě i na způsobu jak se dlužník chová poté, co je mu dlužné pojistné předepsáno.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším