Účet

Dotaz ze dne 11. 11. 2007 11:44.

Otázka

Dobrý den.Rád bych se zeptal.Byl mi exekučně obestaven účet,na který mi již přes rok nechodí žádné peníze.Je možné aby exekutor odebral z účtu každý druhý měsíc částku 500Kč,Která na účtě není?Banka mi potom vyhrožuje pokutou,když účet z mínusu nevyrovnám.Chtěl jsem i účet zrušit,že mi na něj již přes rok nic nechodí,ale bylo mi řečeno bankou,že to není v exekuci možné.Jsem v ČID a mám srážky,takže mi z důchodu zbývá 2200Kč na stravu.Jiný příjem nemám,protože nemohu práci sehnat.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle popisu situace bych za pravděpodobnější považoval, že jde o zvláštní poplatek, který si banka účtuje za vedení účtu postiženého exekucí. Záleží na konkrétních podmínkách Vaší smlouvy a Vaší banky, zda si banka tento poplatek může účtovat a zda je možné smlouvu o úvěru vypovědět. Ohledně těchto okolností se lze doporučit informovat přímo u dotčené banky. Teoreticky nelze vyloučit ani to, že by tyto částky byly strhávány exekučně, nicméně zde by bylo třeba řešit otázku, jak se na účtu objevují tyto peníze. Někdy je nepříjemným překvapením např. kontokorent, je-li nastaven tak, že se k účtu připíše půjčená částka, kterou lze následně exekučně postihnout. Opět i na toto se lze informovat u banky.

Dalším místem, kde lze sehnat cenné informace je exekutorská kancelář, která exekuci nařídila. Zde je veden Váš exekuční spis, do kterého máte právo nahlédnout. Zjistíte zde mimo jiné to, kdy byl vystaven příslušný exekuční příkaz, zda již usnesení o nařízení o exekuci nabylo právní moci a zda (a případně kdy) bylo doručeno bance vyrozumění o tom, že usnesení o nařízení exekuce nabylo právní moci. Toto datum je významné proto, že poté přistoupí peněžní ústav k odepsání postižené částky. Nestačí-li prostředky, které jsou v danou dobu na účtu, odepíše banka následně též prostředky, které se na účtu objeví během následujících 6 měsíců. Tím exekuce na účet končí. V praxi se ovšem období mezi blokací a "zúčtováním" může poněkud protáhnout.

Okamžité vyrovnání dluhu, jak z dotazu dovozuji, zřejmě možné není. V takové situaci by vzniku těchto dalších nákladů bylo zřejmě možné zabránit na základě dohody s bankou (pokud by souhlasila, že se poplatek nebude účtovat, že se smlouva o úvěru vypoví atd.) nebo dohody s exekutorem (pokud by souhlasil s tím, že exekuce proti účtu nemá smysl). Teoreticky lze zkusit podat k soudu, který exekuci nařídil, návrh na zastavení exekuce formou přikázáním pohledávky z účtu a to na základě toho, že jde o nepoužívaný účet, na kterém prostředky nejsou a nebudou. Neboli exekuce na účet toliko způsobuje vznik dalších nákladů povinného, aniž by byla šance, že budou získány prostředky postačující alespoň na úhradu nákladů exekuce. Tuto možnost uvádím, jelikož zde teoreticky je. Nemáme však praktické zkušenosti s jejím použitím a není nám znám případ, kdyby se takto podařilo částečného zastavení exekuce dosáhnout.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším