exekuce po 4 letech

Dotaz ze dne 2. 11. 2007 10:58.

Otázka

Vazena poradno, v roce 2000 jsem bydlela spolu se svym muzem v Praze ve spolecnem byte, jelikoz muj muz je hrac, neplatil najem a ani plyn. Ja jsem tenkrat prave porodila syna a tudiz jsem se nemohla starat o finance. Plyn byl napsan na me. Bydleli jsme 12 mesicu a pote nam byl plyn odpojen a ja se synem jsem si musela hledat nove bydleni. Tenkrat jsem byla v situaci, kdy jsem se starala o to nejnutnejsi a dnes plynarny samozrejme vymahaji dluhy. Dlouho jsem nic neslysela az v roce 2005 se ozval soud s pohledavkou o plynu. tenktrat jsem se dohodla s prislusnou kancelari a dluh ( 10Tis.) splatila. Od roku 2004 bydlim se svym synem v nemecke republice, kde jsem trvale hlasena a legalne pracuji. Ted pred mesicem prisel dopis od exekutora a to na adresu mych rodicu, kterrí dopis prevzali, i kdyz nemaji zadnou pravou moc.Exekutor vymaha k dnesnimu datu sumu 15tis.Kc, jedna se o plyn, ktery byl odebran jeste pred tim, nezli ten predchozi ktery jsem zplatila. Samozrejme ta suma neustale casem roste, tenkrat kdyz jsem zplacela ten predchozi dluh nebyla o jine pohledavce ani zminka a proto se citim obejita. Tento exekutor uvadi me ceske trvale bydliste, kde dnes jiz nekdo jiny bydli, uvalil exekuci na konto, ktere jiz neexistuje a mou nemeckou adresu neuvadi ( zrejme nezna). Poradte mi prosim jak mam postupovat. Jsem samozivitelka a mam strach co se bude ted dit.

Odpověď

Dobrý den,

pokud plynárny uplatnily dluh u soudu dříve než nastalo promlčení, měly následně od vynesení rozsudku dalších deset let na to, aby podaly návrh na nařízení exekuce. Pokud byste měla zájem zjistit, jak to s oním dluhem bylo, máte možnost dostavit se k exekutorovi, který byl pověřen provedením exekuce a nahlédnout do tzv. exekučního spisu. V něm mimo jiné naleznete odkaz na rozsudek, kterým Vám bylo uloženo zaplacení dlužné částky. Odkaz na příslušné rozhodnutí bývá i v exekučních příkazech a v usnesení o nařízení exekuce (mohla byste se tak vyhnout návštěvě exekutora). Následně byste měla možnost zajít na příslušný soud a ze spisu zjistit, kdy plynárny podaly žalobu a jak řízení probíhalo. Je například možné, že byste ze spisu zjistila, že Vám rozsudek nebyl nikdy právoplatně doručen a tudíž můžete nechat exekuci zastavit na základě toho, že rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Člověk si může oprávněně pokládat otázku, proč plynárny rovnou neinformovaly o celém dluhu. Z právního hlediska je nicméně rozhodující, že dluh existuje. Dost dobře se nelze placení vyhnout na základě toho, že plynárny svůj dluh vymáhaly "nadvakrát".

Jinak máte v zásadě dvě možnosti. První z nich je zaplatit dluh včetně nákladů exekuce (můžete zkusit požádat exekutora o splátky) a druhá hrát "mrtvého brouka" a spoléhat se na to, že se exekutorovi nepodaří Vás v zahraničí dohledat.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším