Lze napsat a jak žádost o splátkový kalendář??

Dotaz ze dne 2. 11. 2009 15:30.

Otázka

Dobrý den, bratrovi přišel platební rozkaz na úhradu pohledávky od ČS včetne úroků a příslušenství.Zatím jde o částku cca 50.000,-, která se, ale neustále navyšuje o úroky. Mám dotaz,zda v rámci 15ti denní lhůty pro podání odporu, lze zažádat o splátkový kalendář??? A jak by taková žádost měla vypadat?? Vím,že to měl bratr řešit dříve,ale bohužel... Jak tedy postupovat teď,když chce dát věci dopořádku. Bratr byl rok bez práce. Od 9/2009 má práci na dobu neurčitou do 11/2009. Ze mzdy jsou mu už strhávány jiné exekuce + měsíčně platí alimenty na 2 děti celkem 3.000,-. Rád by dal věci do pořádku,ale neví jak?? Bohužel v Olomouci jsem nenašla podobnou poradnu :o( Děkuji moc za pomoc a jsem s pozdravem J.

Odpověď

Dobrý den,

dofám, že odpověď pro Vás bude stále použitelná, i když lhůta k odporu již zřejmě uplynula (internetové dotazy se řeší ve lhůtě 14 dnů - přednostně zodpovídáme dotazy vznesené na osobní konzultaci či prostřednictvím telefonu).

Váš dotaz můžeme uchopit v užším i širším smyslu.

Zaprvé zde máme současnou situaci - platební rozkaz s lhůtou k odporu. Pakliže je požadavek důvodný, nemá přiliš velký smysl podávat odpor. Sice přichází v úvahu požadovat, zda by soud vzhledem k sociální situaci dlužníka (v úvahu je však třeba brát i situaci věřitele) nepřiznal úhradu dluhu ve splátkách. Toto však není výsledek na jehož dosažení by se dalo příliš spoléhat a tak může odpor vést toliko ke zbytečnému navýšení úhrady nákladů řízení.

O splátkový kalendář lze věřitele teoreticky požádat kdykoliv, ale je pouze na úvaze věřitele, zda bude ochoten splátkový kalendář povolit či zda na žádost bude vůbec reagovat. Je samozřejmě v zájmu dlužníka domluvit se s věřitelem na splátkách, jelikož v případě neschopnosti zaplatit dluh ve lhůtě stanovené soudem hrozí dlužníkovi nařízení exekuce, což je nejen prakticky nepříjemné, ale též automaticky dojde k dalšímu navýšení dluhu o náklady exekučního řízení. Z praxe lze doporučit začít zasílat splátky dluhu bez ohledu na to, že věřitel na návrh splátkového kalendáře nereagoval, či ho odmítl. Lze se totiž setkávat s tím, že věřitel odmítá splátkový kalendář (přiliš nízká splátka), ale po doložení sociální situace a vzhledem k zasílání alespoň nějakých splátek se rozhodne věc nepředávat k exekuci.

Podíváme-li se na širší rozměr Vašeho dotazu, tak nemáme dostatek informací k podrobnějšímu rozboru situace. U předlužené osoby se je třeba zamyslet nad celkovou strukturou dluhů, příjmů, dalších možných příjmů, nákladů a možných úspor nákladů. Podle konkrétní situace tak může být doporučeno řešit situaci snížením osobní spotřeby, získáním dalšího příjmu, vyjednáváním s věřiteli, refinancováním, osobním bankrotem (oddlužením) atd. Na druhé straně je třeba upozornit na to, že některé situace jsou velmi složité a od dluhového poradenství nelze očekávat zázraky - pro některé klienty se hledá řešení obtížně (zvláště, když musí jít o řešení, které dlužník musí být ochotný akceptovat) a některé řešení jsou prakticky neřešitelné. Pakliže chce Váš bratr řešit svou situaci celkově, je ideální osobní kontakt.

Přímo v Olomouci sice nesídlí žádná Občanská poradna (bratr by musel do Brna, Ostravy, Zlína a obdobně vzádlených míst), ale působí zde vynikající a na problematiku zadlužení specializované sdružení SPES (http://www.pomocsdluhy.cz/), které bych Vám v případě zájmu osobně doporučil kontaktovat.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.

Souhlasím se vším