ZAHRANIČNÍ DÁVKY

Dotaz ze dne 25. 2. 2008 23:05.

Otázka

PROSÍM O RADU,PŘÍTEL ZAČAL OD 1.1.2008 PRACOVAT V NĚMECKU,PRÝ MUSÍ ON ŽÁDAT ON TAMNÍ UŘADY O ROD.PŘÍSPĚVEK A O PŘÍDAVKY NA DĚTI (3 A 1/2 ROKU).MNĚ ODMÍTL NAŠ UŘAD JIŽ VYPLÁCET,NAPOSLEDY ZA LEDEN.CO KDYŽ VYŘIZOVÁNÍ V NĚMECKU BUDE DLOUHO TRVAT,KDO MI ZPĚTNĚ VYPLATÍ,TŘEBA MI TO ZAMÍTNOU.....DĚKUJI.M

Odpověď

Dobrý den,

předně se omlouváme, že odpověď zasíláme opožděně – z kapacitních důvodů jsme museli omezit realizaci internetové poradny, navíc nám samotný internet delší dobu nefungoval.

Co se týče Vašeho dotazu, tak sociální zabezpečení občana EU pracujícího v jiné členské zemi EU se řídí nařízením Rady1408/71. Podle tohoto nařízení „musí“ žádat o rodinné dávky pracovník, a to v zemi výkonu práce. Nárok a řízení o dávce se řídí právními předpisy toho státu, kde žadatel pracuje, tedy ve Vašem případě německými předpisy. Jaké jsou podmínky nároku a jak dlouho bude trvat řízení o přiznání dávky, Vám bohužel nemůžeme říci. Doporučujeme obrátit se na příslušný úřad v Německu. Více informací k tomuto tématu získáte na http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd/ad/.c/307/.ce/14601/.p/12301?s=práce%20v%20EU%20rodinné&o=&limit=10&index=0&POSTUP_ID=591&PRVEK_ID=685#prvek-zs. Jsou zde k dispozici i potřebné formuláře pro koordinaci řízení o dávkách mezi státy.

Pokud by německé úřady dávky nepřiznaly nebo by ji přiznaly v menším rozsahu, než v jakém by byly poskytovány v ČR, pak je možné požádat české úřady o dorovnání. Podle našich předpisů je možné žádat o dávky státní sociální podpory až 3 měsíce zpětně (posuzováno ke dni podání žádosti o dávku).

Za Občanskou poradnu JM Kateřina Čočková