prosba o radu padělaný dokument

Dotaz ze dne 30. 7. 2007 18:17.

Otázka

Vážení z poradny, velmi Vás prosím, mohli byste mi poradit s tímto problémem. Manželka měla ve svém pražském bytě podnájemníka, po jeho odstěhování jsem však zjistil, že dle všeho to byl člověk, který v Praze nadělal hodně dluhů (zůstaly po něm nějaké upomínky firem atd.), a mezi dokumenty, které tam zanechal, jsem našel i podací lístek pošty na doporučený dopis, na kterém jako odesilatele napsal mne s naší adresou pražského bytu. Lístek je psán jeho rukou, což jsem zjistil ze srovnání některých jeho dopisů, které tak podepsané svým jménem zanechal... Můžete mi prosím pěkně poradit, co bychom s tím měli dělat. Nevíme si s tím moc rady, ale z druhé strany nevím, co pro nás z toho může vyplynout s ohledem na případnou trestnou činnost atd..

Velmi Vám děkuji za Vaši radu.

V úctě

Jan Sehner, Bočná, Soběslav

Odpověď

Dobrý den,

ze samotného podacího lístku těžko dovodíme, co bývalý podnájemník Vaším jménem poslal. Máte proto v zásadě dvě možnosti: buď budete čekat, jak se situace vyvine, či se budete snažit aktivně dopátrat o jakou korespondenci se jednalo. Zvolíte-li druhou variantu, lze doporučit kontaktovat adresáta a vysvětlit, že jste objevil podací lístek, dle kterého mu Váš bývalý podnájemník zaslal Vaším jménem jakousi zásilku. Adresátu sdělte své obavy, zda Vaše jméno nebylo zneužito pro podvod a požádejte ho o vysvětlení situace. Zvážit lze i možnost podání oznámení na Policii ČR, ale bez dalších informací lze těžko dovozovat, že došlo k spáchání trestného činu. I tak si však lze protokol o podání oznámení uschovat pro případnou budoucí potřebu.

Ze zadlužení podnájemníka pro Vás plyne určité riziko, že by se jím obývaný byt mohl stát terčem exekutorů, kteří by se v něm pokoušeli provést exekuci prodejem movitých věcí. Do budoucna lze proto doporučit, aby na zvonku ani poštovní schránce nezůstalo jméno bývalého podnájemníka a Veškerá jemu adresovaná pošta byla důsledně vracena s tím, že se adresát odstěhoval neznámo kam. Samozřejmě zrušte údaj o trvalém pobytu podnájemníka, pokud jste ho nechali zapsat do evidence obyvatel. Případně lze zvolit ještě aktivnější způsob a Vám známé věřitele předem obeslat vysvětlujícím dopisem, ve kterém vysvětlíte, že se pan XY dne toho a toho odstěhoval se všemi svými věcmi neznámo kam. V případě, že by se některý věřitel přesto pokusil nechat vést exekuci v prostorách Vašeho bytu, nezbylo by než podat tzv. vylučovací žalobu, na jejímž základě by soud exekuci proti movitým věcem ve Vašem bytě zakázal.

Z trestněprávního hlediska nemáme v současnosti informace o tom, že by došlo ke spáchání nějakého trestného činu. Mám-li hypoteticky uvažovat o tom, k čemu dojít mohlo, nabízel by se v takovýchto situacích úvěrový podvod, kdy si osoba A na základě padělaných dokladů a znalosti osobních údajů osoby B sjedná jménem osoby B úvěr. Na tyto případy přijde zpravidla osoba B v okamžiku, kdy je věřitelem upomínána, aby dluh řádně splácela. V takové situaci by již samozřejmě bylo na místě neprodleně podat trestní oznámení a věřiteli vysvětlit, že nejde o Váš podpis a v případě soudního sporu přeložíte písmoznalecký posudek.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším