rodičovská a výpověď

Dotaz ze dne 21. 12. 2007 18:07.

Otázka

Dobrý den, manželka byla od 1.1.07 na mateřské dovolené. dcera se narodila začátkem února. Když se v zaměstnání v listopadu, ptala, zda by mohla nastoupit od 1.1.08, bylo jí řečeno, že její místo bylo zrušeno. Navrhli jí odstupné ve výši tří platů. Chtěl bych se zeptat, zda je pro ni výhodnější přijmout odstupné nebo zůstat na rodičovské dovolené. Dálé mne zajímá, která varianta by byla výhodnější v případě, že by v období rodičovské dovolené (plánujeme 3 roky) otěhotněla/ porodila další dítě.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nárok na rodičovskou dovolenou je do tří let věku dítěte, přičemž nadbytečnost nepatří k důvodům, pro které by zaměstnavatel mohl matce na rodičovské dovolené dát výpověď (výpověď lze dát z důvodu zrušení či přestěhování zaměstnavatele).V zásadě se tak nabízí následující varianty:

1) Manželka se vrátí k 1.1. 2008 do zaměstnání. Nebude ochotna přistoupit na dohodu a zaměstnavatel proto dá výpověď pro nadbytečnost.

Výpověď může zaměstnavatel dát až po skončení dovolené, tedy k 1.1.2008. Pracovní poměr rozvazovaný v tento den podanou výpovědí skončí po uplynutí výpovědní lhůty 31.3.2008. Je na zaměstnavateli, aby buď do této doby našel pro zaměstnankyni práci, nebo aby jí vyplácel náhradu mzdy. Po uplynutí výpovědní doby bude v následujícím výplatním termínu vyplaceno zákonné odstupné ve výši trojnásobku předchozího průměrného výdělku.

2) Manželka se vrátí k 1.1. 2008 do zaměstnání. Bude ochotna přistoupit na dohodu

Pracovní poměr zanikne k dohodnutému datu, nárok na odstupné bude v dohodnutém rozsahu - trojnásobku předchozího průměrného výdělku.

3) Manželka se nevrátí k 1.1.2008 do zaměstnání, nebude sepisována dohoda.

Rodičovská dovolená může trvat až do tří let věku dítěte, takže řešení skončení pracovního poměru se odsune do budoucna.

Nelze jednoduše říci, která z těchto variant je obecně nejvýhodnější. Největší objem peněz získává člověk u první varianty, pokud pro něj zaměstnavatel nenajde práci a nechá ho "doma" s nárokem na vyplácení náhrady mzdy. U třetí varianty je možné řešení problému odložit, ale např. v případě krachu zaměstnavatele by mohlo dojít k zániku pracovního poměru s tím, že odstupné bude nevymahatelné. Druhá varianta ukončí pracovní poměr "obratem" a umožní tak urychlený nástup k jinému zaměstnavateli. Nemalou roli někdy hrají též osobní vztahy a potřeba pozitivních referencí pro budoucí zaměstnavatele.

Pokud matka nechce před dalším porodem nastoupit do nového zaměstnání, je z pohledu dalšího těhotenství výhodnější, pokud pracovní poměr trvá tak dlouho, aby matce vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jinak řečeno matka potřebuje mít v posledních dvou letech účast na pojištění alespoň 270 dnů a počátkem šestého týdne před předpokládaným termínem porodu být účastna pojištění, nebo v tzv. ochranné lhůtě, která je u těhotných zaměstnankyň 6 měsíců od skončení pracovního poměru. Z tohoto pohledu by tedy zřejmě bylo výhodnější pracovní poměr nerušit a dále čerpat rodičovskou dovolenou.

V případě potřeby dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším