rodičovský příspěvek

Dotaz ze dne 12. 12. 2007 23:01.

Otázka

Dobrý večer,omlouvám se, že tento dotaz pokládám tak pozdě večer.Při narození druhého syna jsem neměla nárok na PPM a hned jsem pobírala rodič. příspěvek. Synovi bude v lednu 2008 - 1 rok.Dle zaměstnanců státní soc. podpory bych měla pobírat do 21 měsíce věku ditěte 7.600-, Kč a potom do 4 let 3.800-, Kč. Dle informace, kterou poskytl na internetu JUDr. Závitkovský z MPSV/spoluautor nového systému/ si může o rodič. příspěvek zažádat manžel do 21 měsíce věku dítěte, který splňuje podmínky o vyplácení rod. příspěvku do 3 let ve výši 8.600-, Kč. Následně podepíše prohlášení, že vylepšuje finanční situaci rodiny a já se starám celodenně o syna. Výše rod. příspěvku je neměnná. Mě by ale zajímalo, když on žádá o rod. příspěvek a následovně přebírám péči o syna já, kdo za mě platí zdravotní a sociální pojištění. Stát nebo já sama ? V současné době ho za mě platí stát.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle v současnosti dostupných informací by opravdu neměl být problém čerpat rodičovský příspěvek tím způsobem, který ve svém dotazu popisujete. Ohledně sociálního a zdravotního pojištění je situace následující.

Sociální pojištění se ve své podstatě platí pouze tehdy, pokud dotčený má příjmy, z nichž lze pojistné počítat (typicky příjmy ze zaměstnání a dohod o pracovní činnosti), či vykonává činnost, kdy musí stanovené minimální pojistné odvádět bez ohledu na to, zda příjmy vykazuje či nikoliv (osoby samostatně výdělečně činné u důchodového pojištění). Dle popisu situace byste neměla žádné příjmy, ani nevykonávala činnost, pro kterou byste musela sociální pojištění platit. Významné by však pro Vás mohlo být, že pro účely důchodového pojištění lze dobu řádné osobní péče o dítě mladší 4 let uznat jako tzv. náhradní dobu pojištění. Pozor si je nicméně třeba dát na to, že náhradní dobu pojištění za stejné období si "na dítě" může započítat pouze jedna osoba. Pokud zároveň pečuje o dítě více osob, lze náhradní dobu pojištění započíst pouze té osobě, která o dítě pečuje v největším rozsahu. V případě pochybností lze v této věci konzultovat Českou správu sociálního zabezpečení (www.cssz.cz).

Ohledně zdravotního pojištění je situace odlišná. Zde musí být pojištění placeno vždy a pokud nemáme příjmy, z kterých by bylo pojistné strháváno procentuálně, musíme si pojistné hradit samostatně na účet své zdravotní pojišťovny. Výjimkou z tohoto pravidla jsou případy, kdy nemusíme hradit či doplácet pojistné do stanovené minimální výše, jelikož za nás "základní" pojistné hradí stát. Zákon uvádí jednotlivé okruhy osob, za které stát toto pojistné platí, přičemž s naším tématem souvisí placení za osoby pobírající rodičovský příspěvek, ženy na mateřské či rodičovské dovolené a za osoby celodenně osobně a řádně pečující o dítě mladší 7 let. V popisovaném případě by otci svědčil důvod "pobírání rodičovského příspěvku" a Vám "řádná celodenní osobní péče o dítě mladší 7 let". Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby za Vás v popisované situaci platil pojistné stát, nicméně pro jistotu jsem se rozhodl danou věc konzultovat s VZP. Dle telefonického sdělení příslušné pracovnice by to opravdu mělo jít, nicméně danou otázku přislíbila ještě konzultovat se specialistou na oblast pojistných plateb. Bohužel se s ním doposud nepodařilo tuto otázku probrat.

Vzhledem k tomu, že jsem nechtěl odpověď na Váš dotaz dále odkládat, posílám Vám ji s tím, že bude následně doplněna po obdržení stanoviska výše zmiňovaného specialisty. Případně Vám samozřejmě nic nebrání tuto otázku položit osobně své zdravotní pojišťovně.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším