RP a MD

Dotaz ze dne 27. 11. 2007 08:35.

Otázka

Dobrý den! Potřebovala bych se zeptat na několik konkrétních informací ohledně mateřské dovolené a rodičovského příspěvku od 1. 1. 2008, které jsem nedokázala nikde nalézt. V současné době jsem doma s 15 měs. dcerkou a pobírám na ni RP. Stále váhám, jak se dál rozhodnout, takže bych vás poprosila o zodpovězení a upřesnění několika mých dotazů: 1) Pokud bych zůstala doma 3 roky a ke konci této doby, třeba jen poslední měsíc nebo dva, byla opět těhotná, předpokládám, že bych i tak musela opět nastoupit do zaměstnání (což pochybuji že by mne někdo zaměstnal) nebo na Úřad práce nebo na neschopenku nebo zůstat doma v domácnosti. Z čeho by se mi v těchto 4 případech počítala nová mateřská dovolená a kdo by mi ji vyplácel? 2) Ten samý případ, ale RP na 4 roky. Pokud bych doma zůstala 4 roky a mezi 3. a 4. rokem by se mi podařilo opět otěhotnět a přecházela bych tak z první mateřské dovolené resp. RP na druhou mateřskou, z čeho by se mi vyplácela ta druhá v tomto případě? Vůbec nemám tušení, zda třeba z minimální mzdy nebo z posledního zaměstnání před první mateřskou dovolenou nebo je snad stanovena nějaká fixní částka? 3) Do jakého data se musím v mém konkrétním případě rozhodnout a podat žádost na pobírání nového rodičovského příspěvku? A musím na kontaktní místo osobně nebo mohu poslat žádost poštou?

Vůbec tyto informace nikde nemohu vyčíst. A je to pro mne důležité kvůli dalšímu rozhodování, zda být doma 3 nebo 4 roky. Doufám, že jsem své dotazy vysvětlila srozumitelně a budete mi rozumět, na co všechno potřebuji odpovědět.

Děkuji mnohokrát za odpověď a věnovaný čas a přeji krásný den!!! Marcela Nováková

Odpověď

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vzniká, pokud žena získá aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem a je účastna na nemocenském pojištění, trvá ochranná lhůta, nebo pobírá nemocenské až do začátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Žena je účastna nemocenského pojištění na základě zaměstnání. Po skončení zaměstnání plyne v případě nároku na PPM ochranná lhůta 6 měsíců. V této době může vzniknout nárok na PPM. Do doby účasti na nemocenském pojištění se započítává i doba evidence na úřadě práce. Nesplňujete-li některou z podmínek, nevznikne Vám nárok na PPM. Pokud Vám nevznikne nárok na PPM, bude Vám hned po porodu vyplácen rodičovský příspěvek. Pokud tedy po dobu rodičovské dovolené nejste zaměstnaná, nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nejspíše nevznikne. Pokud jste zaměstnaná, nezáleží tolik na tom, zda zůstanete doma 3 nebo 4 roky. Pokud byste se ale rozhodla zůstat doma 4 roky, záleží na Vašem zaměstnavateli, zda Vám místo podrží. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci rodičovskou dovolenou nejvýše do 3 let věku dítěte. Zákon umožňuje, aby si žena na rodičovské dovolené neomezeně vydělávala, a zároveň nadále pobírala rodičovský příspěvek. Podmínkou je, aby doba, po kterou je dítě starší 3 let ve školce nebo obdobném zařízení, nepřesáhla 4 hodiny denně. Dítě mladší 3 let může navštěvovat jesle nebo obdobné zařízení nejvýše 5 kalendářních dní v měsíci. Jinou možností je, aby péči o dítě zajistila jiná zletilá osoba. Pokud se Vám podaří získat zaměstnání a splníte potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, může Vám vzniknout nárok na PPM. O rodičovský příspěvek je třeba požádat k 1.1. 2008. Volbu čerpání rodičovského příspěvku je třeba provést nejpozději do konce měsíce, ve kterém dítě dovrší 21 měsíců věku. Žádost o rodičovský příspěvek je možné poslat poštou. V případě dalších otázek se na nás znovu obraťte. Za Občanskou poradnu JM Květa Kudová

Souhlasím se vším