sociální dávky v době těhotenství

Dotaz ze dne 26. 11. 2007 13:58.

Otázka

Dobrý den, jsem student 3. ročníku medicíny a v těchto dnech přítelkyně zjistila, že je v jiném stavu. Zároveň mi ( 11. listopadu) zemřel otec, se kterým jsem žil ve společné domácnosti. Vzhledem k těmto dvěma závažným skutečnostem jsem nucen přerušit studium a najít si zaměstnání, abych zabezpečil budoucí rodinu. Přítelkyně studuje 3. rokem střední zdravotnickou školu a z důvodu častých bolestí páteře (vyhřezávání plotének) a nemožnosti absolvovat povinnou praxi v nemocnici musela také přerušit studium. Do doby než seženu zaměstnání (absolvoval jsem několik pohovorů, byl jsem pozván do druhého kola) jsme se s příteolkyní ocitli bez prostředků. Vyřizuji si v těchto dnech sirotčí důchod. Přítelkyně žije se mnou od srpna ve společné domácnosti a nemá žádný příjem kromě 710,- Kč, které dostávala jako studentka a které jí vzali, když přerušila studium. Přítelkyni nyní v těhotenství a se zdravotními potížemi nevezmou nikde do práce, to jsme již zkoušeli, takže jsme momentálně úplně bez prostředků. Nemůžeme se smířit s vyjádřením sociálních pracovníků na městském úřadě, že přítelkyně je zajištěná, když bydlí se mnou a vůbec na nic do porodu nemá nárok, ani na životní minimum. Děkuji za vyjádření. Petr

Odpověď

Dobrý den,

v dané situaci si je třeba především ujasnit, kdo bude vůči Vám tzv. společně posuzovanou osobou. U většiny dávek se totiž nezkoumá toliko situace jednotlivce, ale situace určitým způsobem vymezené skupiny.

Do narození dítěte přichází ze systému státní sociální podpory v úvahu toliko příspěvek na bydlení. Zde jsou společně posuzované ty osoby, které v daném bytě mají hlášen trvalý pobyt (lze podat návrh na vyloučení osoby, která v bytě má trvalý pobyt, ale fakticky se v něm nezdržuje). Ve svém dotazu neuvádíte nic bližšího k tomu, jak vypadala společná domácnost, kterou jste s otcem vedl. V případě, že na Vás po smrti otce přešel nájem nebo vlastnictví bytu (a máte v bytě trvalý pobyt), můžete zřejmě zažádat o příspěvek na bydlení.

Druhým systémem, který u Vás přichází v úvahu je tzv. systém dávek v hmotné nouzi. Tento systém je tvořen příspěvkem na živobytí, doplatkem na bydlení a mimořádnou okamžitou pomocí.

Dávky mimořádné okamžité pomoci lze přiznat v řadě případů, nicméně zásadně záleží na posouzení sociální situace. Jde o dávku, která by měla řešit mimo jiné situace, kdy se někdo ocitne zcela bez prostředků a neměl by do doby vyřízení žádosti o příspěvek na živobytí prostředky ani na základní životní potřeby. Doplatek na bydlení je do značné míry rozšířením příspěvku na bydlení. V základní podobě se okruh společně posuzovaných osob stanoví stejně jako u příspěvku na živobytí, nicméně je zde možné ze zvláštních důvodů učinit výjimku a doplatek přiznat i při jiné formě bydlení (např. podnájem) či bez splnění podmínky trvalého pobytu.

Příspěvek na živobytí je pak moderní obdobou toho, čemu se dříve říkalo dorovnání do životního minima. Vaše přítelkyně s Vámi sdílí společnou domácnost a je ji proto třeba posuzovat společně s Vámi. To by znamenalo, že by Vaše společné životní minimum (předpokládám, že zde není další osoba, která by přicházela v úvahu jako další společně posuzovaná osoba) činilo v současnosti 5 480 Kč (předpokládám, že již nikdo z Vás není posuzován jako nezaopatřené dítě). K přiznání této dávky by bylo třeba, abyste oba byli registrování na UP jako uchazeči o zaměstnání (respektive by Vaše přítelkyně musela doložit, že je v pracovní neschopnosti - byť bez nároku na nemocenskou). Systém posuzovaní nároku na tuto dávku je poměrně dosti složitý, předestřít je v této fázi možné např. to, že bude posuzováno i to, zda-li jste využili případné možnosti požadovat výživné po příbuzných atd.

Základní informace o dávkách v hmotné nouzi naleznete např. na http://www.mpsv.cz/cs/5.

Dle Vašeho popisu situace, kdy nemáte žádné příjmy, je na místě požádat o příspěvek na živobytí a probrat s příslušnou pracovnicí možnosti žádat o mimořádnou okamžitou pomoc.

V případě potřeby svůj dotaz blíže upřesněte či doplňte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším