Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Vypořádání a zrušení spoluvlastnictví k nemovitost
Otázka
Je nás pět spoluvlastníků bytového domu,kde všichni bydlíme.Většina spolumajitelů-počítáno podle velikosti podílů-nechce dále setrvávát ve spoluvlastnickém vztahu a chce reálné rozdělení nemovitosti na bytové jednotky v osob.vlastnictví s tím,že spoluvlastnictví bude zachováno ke společným prostorám a pozemkům.V reálném rozdělení není žádný problém.Dva menšinoví spoluvlastníci však s rozdělením nesouhlasí,neboť jejich ideální podíly,přepočtené na reálně užívanou podlahovou plochu jim stačí pouze na získání jejich bytů.Za současného stavu mohou většinovému spoluvlastníku mluvit do toho,komu pronajme volný byt v domě a požadovat svůj díl z nájemného.Toto se však většinovému spolumajiteli nelíbí,neboť chce svůj majetek nerušeně užívat.Může většinový spoluvlastník požadovat soudně vypořádání a zrušení spoluvlastnictví s rozdělením domu na reálné části - bytové jednotky a vynutit si tak souhlas menšinového spoluvlastníka s tzv.prohlášením vlsatníka?Nabízí se nějaký precedens?Děkuji za odpověď.Vojta Pavel.
Odpověď
Dobrý den,
lze podat návrh na vypořádání spoluvlastnictví v tom smyslu, že se spoluvlastnictví "omezí" na společné části domu a zřídí se bytové jednotky, které se "rozdělí" mezi spoluvlastníky, podle výše jejich podílů. Je nutné upozornit, že jde o relativně novou možnost, takže rozhodnutí soudu v konkrétní věci nemusí být vždy zcela předvídatelné. Např. se stalo, že soud zamítl tuto formu rozdělení s odůvodněním, že vzhledem k poměrům mezi spoluvlastníky nelze po spoluvlastníkovi spravedlivě požadovat, aby byl nucen setrvat ve spoluvlastnickém vztahu co do společných částí domu a je nutno použít některou z forem vedoucích k "úplnému vypořádání". Není zde nutné "vynucovat" souhlas s prohlášením vlastníka, jelikož zákon o vlastnictví bytů výslovně uvádí, že vlastnictví k jednotce vzniká též na základě rozhodnutí soudu o vypořádání podílového spoluvlastnictví k budově (viz. ustanovení § 5 odst. 2 výše citovaného zákona).
K současným poměrům a k tomu, nakolik bude takovéto vypořádání řešením, se nelze příliš vyjadřovat. Osobně mě v textu dotazu zaráží, že podíl na jednu stranu stačí pouze na jednu bytovou jednotku (a podlahové ploše jednotky odpovídající podíl na společných prostorách), ale na druhou stranu v současnosti spoluvlastníka opravňuje k tomu, aby měl z věci větší užitek, než jaký odpovídá užívání tohoto bytu a "společných prostor".
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.