Témata poradny
- Bydlení
- Finanční a rozpočtová problematika
- Insolvenční řízení a oddlužení
- Majetkoprávní vztahy a náhrada škody
- Občanské soudní řízení, vč. exekucí
- Ochrana spotřebitele
- Pojištění důchodové, nemocenské, zdravotní
- Pracovněprávní vztahy
- Právní systém EU
- Rodinné a partnerské vztahy
- Sociální dávky (dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče)
- Sociální pomoc (služby sociální pomoci)
- Trestní právo apod.
- Veřejná správa
- Zadlužení
Lehké ublížení na zdraví
Otázka
Dobrý den, bývalý spolužák mě na oslavě na chatě prudce shodil ze židle na obrubník a rozsekl mi tím obočí, měl v úmyslu mi ublížit. Měl v sobě alkohol. Jaký mu hrozí trest? Tomuto incidentu předcházelo to, že jsme z jeho stanu, ve kterém spal, uvolnili společně s kamarádem kovové opěrné tyče pro plachtu, takže se stan splaskl ve chvíli, kdy se ve stanu spolužák nacházel. Nedošlo tím k žádné škodě ani na majetku ani na zdraví, motiv byl pouze pobavení, není nijak šikanován ani nic podobného. Hrozí nějaký trest i mě? Mohl bych od něj případně dostat finanční odškodnění, něco jako "bolestné"?
Odpověď
Dobrý den,
vyjdeme-li z předpokladu, že vliv alkoholu nebyl tak zásadní, aby došlo ke ztrátě příčetnosti, můžeme u takovéhoto jednání uvažovat o přestupku či o trestném činu ublížení na zdraví/výtržnictví. Předpokládám samozřejmě věk nad 15 let (u mladistvých do 18 se použije zvláštní úprava a klesají trestní sazby).
Aby šlo o trestný čin, musí mít jednání obecně vzato větší než nepatrnou společenskou nebezpečnost.
Uvažovat bychom zřejmě mohli o úmyslném ublížení na zdraví (pokud se podaří prokázat úmysl způsobit újmu na zdraví, či alespoň srozumění se způsobením takovéto újmy - § 221 odst. 1 trestního zákon, trestní sazba do dvou let) nebo o výtržnosti (§ 202 odst. 1 TZ, trestní sazba do dvou let).
U ublížení na zdraví je třeba, aby se jednalo o újmu na zdraví určité závažnosti - předpokládá se, že jde o zranění, které omezí poškozeného v obvyklém způsobu života po dobu nejméně 7 až 10 dní (velmi zjednodušeně řečeno doba prac. neschopnosti). Hledí se jak na to, k čemu skutečně došlo, tak k tomu, co pachatel měl v úmyslu nebo s čím byl srozuměn. Pokud by např. pachatel měl v úmyslu poškozeného zabít, ale došlo by pouze k poranění vyžadujícím 14 dní léčení, tak by šlo o pokus vraždy. Naopak osoba, která z "legrace" strčí kamaráda na zábradlí a tím způsobí pád a těžké zranění hlavy s doživotními následky může být stíhána podle ust. § 222 TZ v sazbě dva roky až osm let. Jestliže zranění způsobené, zamýšlené či akceptované (pachatel je s jeho způsobením srozuměn) nedosahuje této intenzity, nemůžeme jednání kvalifikovat jako trestný čin ublížení na zdraví.
Výtržnost má poněkud jiné parametry - zde není rozhodující zranění, ale skutečnost, že pachatel na veřejném či veřejně přístupném místě někoho napadl (jedna z variant výtržnictví). Zdaleka však nemůžeme mluvit o výtržnictví u každého napadení. Mohu-li citovat Nejvyšší soud ČR, tak: "výtržnictvím je zpravidla násilný nebo slovní projev takového charakteru, který hrubě uráží, vzbuzuje obavy o bezpečnost zdraví, majetku nebo výrazně snižuje vážnost většího počtu osob současně přítomných.." Výtržnictví tudíž musí nějakým způsobem přesahovat rozměr zájmů individuálního poškozeného, musí jít o jednání, které by nějakým způsobem zasáhlo širší veřejnost (např. vzbuzením jejiho pohoršení, vzbuzením obav, že se následně sami stanou obětí útoku). V této souvislosti například nejvyšší soud dospěl v jednom konkrétním případu k závěru, že o výtržnictví nešlo, když "pachatel" po předchozí slovní provokaci "poškozeného" udeřil jednou pěstí do obličeje (mohlo jít nicméně stále o ublížení na zdraví nebo o přestupek - v daném případě však jednání nezasáhlo veřejnost a tudíž nelze uvažovat o výtržnictví).
Nebude-li jednání možné považovat za žádný trestný čin, lze uvažovat o postihu pro přestupek proti občanskému soužití (pokuta do 3 000 Kč). I u přestupku musí jít o zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti, takže v konkrétních případech nelze vyloučit, že je určité jednání vyhodnoceno jako "klukovina", která nemá ani společenskou nebezpečnost přestupku. (Úmyslné sražení ze židle na obrubník bych ovšem za klukovinu nepovažoval.)
V současnosti mě nenapadá, proč by uvolnění stanových tyčí mělo být považováno za něco jiného než klukovinu, ale ani v tomto případě nelze vyloučit, že vzhledem k určitým okolnostem by mohlo být jednání považováno za nebezpečnější než se zdá (správně tušíte, že by šlo o něco zcela jiného, pokud by šlo např. o projev šikany).
Problematika náhrady škody není svojí povahou trestněprávní, ale občanskoprávní (civilní) a to bez ohledu na to, že může být tato otázka za určitých podmínek řešena v rámci trestního řízení. V rámci odpovědnosti za škodu na zdraví se hradí bolestné a stížení společenského uplatnění (požádejte lékaře o vydání bodového ohodnocení), náklady léčení (doplatky na léky, poplatek za ošetření, cesty za lékařem) a případné majetkové ztráty (ztráta na výdělku v důsledku prac. neschopnosti). Jestliže Vám vznikla škoda (prokázání škody je na Vás) můžete ji vůči škůdci (prokázání jeho odpovědnosti je taktéž na Vás) uplatňovat a nedojde-li k dohodě, je možné podat žalobu.
V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.
Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.