Povinnost hradit náklady

Dotaz ze dne 18. 4. 2025 02:05.

Otázka

Jsem v partnerském vztahu, kdy jsme měli pronajatý byt, přičemž pronájem byl uzavřen smlouvou na moji partnerku a já byl pouze osobou označenou ve smlouvě jako společný uživatel vedle syna partnerky. Po celou dobu pronájmu jsem však veškeré náklady na společné bydlení (nájemné a energie)hradil pouze já, partnerka mi nijak po celou dobu na nájem nepřispívala, podílela se pouze na chodu domácnosti ve formě příspěvku na jídlo, ostatně já také. To však není předmětem otázky. Vztah se nyní kvůli komplikacím v oblasti financí a vzniklým dluhům nachází ve fázi totální rozvratu a krize, zřejmě dojde k zániku a ač se to bude zdát mnohým nemorální, tak mám nějaké možnosti jak se domáhat toho, aby mi partnerka zpětně poměrnou část nákladů uhradila za sebe a jejího syna (jehož nejsem otcem)?

Jak jsem uvedl, možná je to může být jako nemorální, ale jde o dost vysokou částku - po výpočtu o částku téměř 300 tisíc korun, jako polovinu nákladů na společné bydlení a energie. Lze tuto částku vymáhat? Jde mi pouze o polovinu nákladů, byť v otázce nezletilého syna partnerky bych mohl zvažovat i jeho podíl, neboť jsem nesl náklady na životní potřeby cizího dítěte.

Jaký způsobem postupovat v takové situaci, kdy se cítím být poškozen?

Odpověď

Dobrý den,

na Váš dotaz nelze bohužel s jistotou odpovědět, doporučovali bychom konzultaci s právníkem, nicméně závazné posouzení by dal až soud. Majetková stránka vztahu nesezdaného páru není zákonem řešena, tak jako společné jmění manželů. Záleží tedy na dohodě mezi partnery, kdo se jakou měrou bude podílet na nákladech na bydlení, stravu, volný čas apod., kdo je vlastníkem koupených věcí apod., a to i vzhledem k příjmům. Ve Vaší situaci tedy záleží na tom, na čem jste se s partnerkou dohodli, jak Váš vztah fungoval po majetkové stránce. Nelze takto posoudit, zda když jste delší dobu fungovali tak, že Vy jste hradil náklady na bydlení a částečně i na stravu a partnerka náklady na stravu, budete požadovat zpětně podíl na nákladech na bydlení.

Nicméně pokud byste žádal vyplacení poměrné části nákladů na bydlení, doporučujeme vyzvat partnerku písemnou formou. Nedojde-li ke shodě, pak se můžete obrátit na soud. Doporučujeme však konzultaci právníkem, zda by Váš nárok byl úspěšný.

S pozdravem

Kateřina Čočková

za Občanskou poradnu Společnou cestou

Souhlasím se vším