nárok na lékařskou péči (!)

Dotaz ze dne 7. 7. 2008 21:07.

Otázka

Dobrý den. Můj otec pracuje již 10 let v bezpečnostní agentuře jako strážná v bance. Nyní má zdravotní potíže s nohama.. Po celou dobu působení u firmy (10 let) ještě nemarodil. V pracovní smlouvě má sankce za hrubé porušení svých povinností. Bojí se jít zeda k lékaři, že přijde o práci.. Je snad návštěva u lékaře hrubé porušení pracovních povinností, nebo na to má samozřejmě nárok??? Musí setrvat na místě, dokud byde vystřídán?

Odpověď

Dobrý den,

zaměstnanec má pochopitelně právo jít k lékaři. Bude-li uznán dočasně práce neschopným, bude pobírat dávky nemocenského pojištění a po tuto dobu se nacházet v ochranné lhůtě, kdy mu zaměstnavatel nemůže dát platně výpověď s výjimkou výpovědí pro rušení či stěhování zaměstnavatele nebo pro zaměstnancovo porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. Nemůžeme posoudit, jaké poměry jsou u zaměstnavatele co do zacházení se zaměstnanci, kteří se vrací z pracovní neschopnosti. Nelze vyloučit, že se zaměstnavatel bude pokoušet najít nějaký vhodný důvod proč Vašemu otci dát výpověď, či se bude snažit přimět ho k odchodu nepříjemnými pracovními podmínkami. Následně záleží na „šikovnosti“ zaměstnavatele co do šancí domoci se soudní ochrany.

Samotný zdravotní stav je důvodem výpovědi, jestliže zaměstnanec pozbyl podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci.

Nevíme, jaké sankce vyplývají Vašemu otci ze smlouvy, a za porušení jakých povinností. V každém případě ujednání o jakýchkoliv peněžních sankcích za porušení pracovních povinností by bylo v rozporu se zákonem (§ 13 odst. 2 písm. f) zákoníku práce). Navíc jakékoliv ujednání, kterým se zaměstnanec předem vzdává svých práv (jako je např. vyhledání lékaře), je neplatné (§ 19 zákoníku práce).

Za Občanskou poradnu Jižní Město,

Petra Lomozová a Ondřej Načeradský

Souhlasím se vším