nemocenská a rizikové těhotenství

Dotaz ze dne 16. 2. 2014 15:01.

Otázka

Dobrý den mám dotaz jsem od ledna po úraze na nemocenské,ted jsem zjistila že jsem těhotná a musím na rizikové na nemocenskou.Musím začínat zase od začátku tj.3dny zadarmo 11 zaměstnavatel a pak čssz nebo můžu jen pokračovat v téhle nemocenské???děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

pokud správně předpokládám, že zde hovoříme o plynulém navázání neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství na pracovní neschopnost z důvodu pracovního úrazu a nikoliv o situaci, kdy by došlo ke skončení první neschopnosti a až po určité "pauze" k nástupu na další neschopnost, jde o pokračování jedné pracovní neschopnosti z jiného zdravotního důvodu a nikoliv o novou pracovní neschopnost.

Pro úplnost pak dodávám, že z hlediska zákona o nemocenského pojištění je nejzazší hranicí den následující po dni, kdy dojde ke skončení první pracovní neschopnosti - dle ustanovení § 55 odst. 4 se za pokračování pracovní neschopnosti považuje, pakliže pojištěnci po ukončení dočasné pracovní neschopnosti vznikne v následujícím kalendářním dni další dočasná pracovní neschopnost.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.