práce ve státní svátek

Dotaz ze dne 2. 7. 2010 10:48.

Otázka

Dobrý den,pracuji jako řidič kamionu v MKD.Vracím se ze zahraničí s vidinou delšího volna kvůli státním svátkům a před chvílí jsem se dozvěděl,že v pondělí mám naložit a jet do Itálie.Může mě zaměstnavatel vyslat do práce i v době státních svátků?Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, obávám se, že odpověď pro Vás již nebude aktuální. Internetové dotazy zodpovídáme v pořadí v jakém došly, nejdéle ve lhůtě 14 dní. Pakliže budete v budoucnu potřebovat „rychlou“ radu, lze doporučit telefonický kontakt.

Zaměstnavatel může nařídit práci ve svátek jen v zákonem uvedených případech (§91 zákoníku práce). Jde práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele, o výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu (naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce, inventurní a závěrkové práce, práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu, při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech, práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva, práce v dopravě, krmení a ošetřování zvířat).

Za práci ve svátek náleží zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu čerpání náhradního volna náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Místo náhradního volna se může zaměstnavatel domluvit se zaměstnancem na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě ve výši průměrného výdělku. S pozdravem Květa Kudová, Občanská poradna o.s. Společnou cestou