Poplatek za odvoz odpadu

Dotaz ze dne 24. 10. 2008 10:03.

Otázka

Dobrý den, můj tatínek bydlí v rodinném domě sám, obci platí ročně za nádobu na odpad cca 1500,-Kč, která je mu vyvážena 1x za 14 dní. Nedávno jsem se někde dočetla, že maximální poplatek na 1 osobu / rok je 500,-Kč. Je tedy postup obce správný? Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den, obec je oprávněna rozhodovat o výší poplatku za nakládání s komunálním odpadem. Obec vydává obecně závaznou vyhlášku, kterou stanoví výši poplatků za odvoz komunálního odpadu. Tuto vyhlášku vydává na základě zákona 565/1990 Sb., o místních poplatcích., zde se stanoví, že Sazbu poplatku tvoří a) částka až 250 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 (každá fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt) a kalendářní rok, a b) částka stanovená na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu až 250 Kč za osobu uvedenou v odstavci 1 a kalendářní rok; obec v obecně závazné vyhlášce stanoví rozúčtování nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu na osobu.

Z tohoto vyplývá, že výše „poplatků za popelnice“ může být max. 500 Kč na osobu za kalendářní rok. Obce však nemusí využít pouze zákona o místních poplatcích, ale mohou také na základě smlouvy stanovit úhradu za shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů od fyzických osob či stanovit tzv. poplatek za komunální odpad podle zákona 185/2001 Sb.,o odpadech. Tento zákon stanoví: §17 Obec může vybírat úhradu za shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů od fyzických osob na základě smlouvy. Smlouva musí být uzavřena písemně a musí obsahovat výši úhrady. Vybírá-li obec tuto úhradu, nemůže stanovit poplatek za komunální odpad podle § 17a ani místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle zvláštního zákona (zákon o místních poplatcích).

§17a Obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit a vybírat poplatek za komunální odpad vznikající na jejím území. Poplatek nelze stanovit současně s místním poplatkem za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů podle zvláštního zákona (zákon o místních oplatcích).

Poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky.

Maximální výše poplatku se stanoví podle předpokládaných oprávněných nákladů obce vyplývajících z režimu nakládání s komunálním odpadem rozvržených na jednotlivé poplatníky podle počtu a objemu nádob určených k odkládání odpadů připadajících na jednotlivé nemovitosti nebo podle počtu uživatelů bytů a s ohledem na úroveň třídění tohoto odpadu. V poplatku mohou být promítnuty i náklady spojené s pronájmem nádob určených k odkládání odpadu.

Záleží, podle jakého zákona obec postupuje. Jak je vidět, má vlastně 3 možnosti, jak stanovit výši tohoto poplatku. Postupuje-li podle zákona o odpadcích § 17a závisí výše poplatku na nákladech obce za nakládání s odpadem, zde hraje roli počet osob a objem nádob. Vaše obec nejspíše zvolila postup podle § 17a zákona o odpadech. Nepodařilo se mi dohledat, že by obec měla povinnost zveřejňovat náklady za nakládání s odpadem, ale můžete zkusit požadovat, aby jej obec předložila. Za Občanskou poradnu Květa Kudová

Souhlasím se vším