příspěvek na bydlení

Dotaz ze dne 26. 1. 2010 14:38.

Otázka

Dobrý den, mám problém se žádostí o příspěvek na bydlení. Od ledna do února 2009 jsem byla v pracovní neschopnosti a od 1.3.2009 na mateřské. Měla jsem vypočítanou PPM, ale dávky mi neposílali. Zažádala jsem si o příspěvek na bydlení a ten mi schválili, ale potom mi v srpnu doplatili peníze jak za PPM, tak i za pracovní neschopnost najednou a okamžitě mi odebrali příspěvek na bydlení s tím, že jsem měla vysoký příjem a tudíž nemám na příspěvek nárok. Mám ale za to, že mi tu PPM počítali 2x, poprvé, když mi jí schvalovali a podruhé, když mi přišla. Jde o to, že jsem dokládala příjmy za duben až červen a tam jsem měla vypsanou mateřskou, která ale nebyla vyplacená a když mi jí doplatili, tak se to prý bere jako příjem navíc. Zažádala jsem si o příspěvek znovu, ale zase mi v té době doplatili zbytek mateřské, takže mi to zase počítali jako peníze navíc a zamítli mi to. Neberou ani v úvahu to, že jsem jim doložila veškeré výpisy z účtů, kde je i napsáno, za jaké období ty peníze byli. Jak to může být příjem navíc, když jsem víc jak půl roku byla bez příjmů a musela jsem se zadlužit, abych měla z čeho žít a vlastně mi akorát doplatili to co mi dlužili? Opravdu jsem z toho už zoufalá a nevím jak se můžu bránit. Opravdu mají právo na to, aby mi příspěvek vzali i když je prokazatelné, že peníze z nemocenské a částečně i z PPM jsou za jiné období, než za jaké jsem si o příspěvek žádala? Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

u příspěvku na bydlení je rozhodným obdobím pro posuzování příjmu předchozí kalendářní čtvrtletí. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění, což je z hlediska zákona o státní sociální podpoře (kde najdeme právní úpravu příspěvku na bydlení) příjem podle ust. § 5 odst. 1 písm. c), což znamená, že se tento příjem má započítat do kalendářního čtvrtletí, ve kterém byla dávka plátcem zaúčtována (toto je stanoveno v ust. § 5 odst. 4 písm. d) zákona o státní sociální podpoře).

Pakliže nemáte k dispozici doklady, z kterých by bylo zřejmé, k jakému datu byla peněžitá pomoc v mateřství zaúčtována, lze doporučit vyžádat si toto potvzení od správy sociálního zabezpečení. Osobně předpokládám, že k zaúčtování mohlo dojít až při výplatě dávky, ale problematice účtování v nemocenském pojištění se nevěnuji, takže v případě potřeby se doporučuji zeptat přímo České správy sociálního zabezpečení (www.cssz.cz), kdy má být správně dávka zaúčtována.

Pokud by byla dávka zaúčtována za předchozí čtvrtletí (ve kterém jste ji uvedla poprvé), tak nebylo na místě doplatek uvádět v následujícím čtvrtletí (ve kterém jste ji uvedla podruhé) a naopak v situaci, kdy byla dávka zaúčtována až v následujícím čtvrtletí, tak nebyl důvod dávku uvádět v předchozím čtvrtletí.

Jinak řečeno: je nesmysl, aby se stejný příjem zaúčtoval dvakrát (okresní správa by musela evidovat, že Vám dávku vyplatila dvakrát), takže jde o to, ve kterém čtvrtletí byla dávka chybně uvedena jako rozhodný příjem. Pakliže došlo neprávem k nepřiznání dávky či k přiznání dávky v nižší částce, lze požadovat její doplacení. Doporučuji kontaktovat zodpovědné pracovnice a situaci s nimi probrat.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.