rodicovska dovolena

Dotaz ze dne 1. 11. 2007 12:48.

Otázka

dobry den, jsem na MD (dite narozene 16.6.2007), ktera mi skonci behem listopadu 2007. Pak budu cerpat dovolenou (zbyla dovolena pred nastupem na MD). Mohu zadat o rodicovsky prispevek az od 1.1.2008, i kdyz mi zbyla dovolena skonci pred 31.12.2007? Jestlize bych pozadala o "zrychleny" prispevek, je mozne soucasne pracovat, např. na castecny uvazek? dekuji predem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,

ve skutečnosti můžete podat žádost již ke dni skončení poskytování peněžité pomoci v mateřství. Rodičovský příspěvek narozdíl od peněžité pomoci v mateřství totiž v současnosti není (a nebude ani podle úpravy účinné k 1.1.2008) vázána na to, zda pracujete, čerpáte rodičovskou dovolenou, dovolenou za kalendářní rok či jste např. nezaměstnaná. Rodičovský příspěvek náleží na základě řádné osobní péče o dítě, přičemž za řádnou osobní péči se považuje i to, pokud na dobu, kdy jste výdělečně činná, zajistíte osobní péči o dítě jinou zletilou osobou. Naproti tomu "kolektivní" péče - jesle, mateřská škola atd. je přípustná jen v rozsahu stanoveném zákonem. Jinak řečeno v případě, kdy dítě hlídá např. babička či chůva, může matka klidně pracovat i na plný úvazek.

Toto bude platit i po 1.1.2008 bez ohledu na to o jakou variantu čerpání se bude jednat.

Ať již si požádáte o rodičovský příspěvek na zbytek roku 2007 či nikoliv, bude nutné podat novou žádost na dobu po 1.1.2008. V souvislosti s tímto si dovolím upozornit, že tzv. zrychlenou variantu si lze zvolit pouze v případě, pokud dítě dovrší 22. týden (v případě porodu dvou a více dětí 31. týden) věku v prosinci 2007 či později. Více informací naleznete např. na http://www.spolcest.cz/poradna/?doc=clanky&action=1&idclanek=36.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.