Prodej bytu v SJM

Dotaz ze dne 10. 6. 2008 11:11.

Otázka

Dobrý den, jsem 3 roky rozvedený a 2 nezl. děti dostala do péče bývalá manželka. V rámci vyrovnání SJM při rozvodu,máme společně byt v OV, ve kterém spolu s dětmi bydlela. Nyní mám od 9/2007 děti soudně svěřené do péče. Bývalá žena je alkoholička, má dluh na nájemném, odpojenou elektiku, o byt se nestará, sousedé podávají písemné stížnosti, neplatí výživné na děti. Chci se s ní dohodnout,aby se byt prodala. Poradíte mi prosím, jak mám postupovat? Mohu žádat i zpětně o nájemné za to, že v tom bytě bydlí od 9/2007 sama bez dětí? Může mi byt po dohodě i darovat? Musím nechat udělat na byt odhad? Děkuji mnokrát.

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu plyne, že máte s manželkou byt v osobním vlastnictví. Předpokládám, že výše Vašich spoluvlastnických podílů je stejná - jinými slovy máte každý 1/2 podíl. K bytu jste oba dva oprávněni a povinni stejně, přičemž o způsob jeho užívání jste se měli (a máte) možnost buď dohodnout, nebo soudit.

Teoreticky nelze vyloučit, že byste požadoval, aby Vám za období od 9/2007 uhradila bývalá manželka tzv. bezdůvodné obohacení, které vzniklo tím, že byt mohla užívat výhradně ona. Zde si je však třeba uvědomit, že se z její strany nabízí velmi jednoduchá obrana spočívající v tvrzení, že jste "samozřejmě měl možnost užívat byt společně s ní" a tudíž není důvod, proč by Vás měla finančně odškodňovat za to, že jste se rozhodl práva plynoucí ze spoluvlastnictví nečerpat. Nemám širší znalost situace, nicméně si dovoluji upozornit, že pouštět se do takovéto žaloby by bylo vhodné až po důkladnějším rozboru situace.

Vzhledem k tomu, že zmiňujete řadu nedoplatků, které se u bytu nashromáždily, je nutné upozornit, že v případě, kdy jde o platby váznoucí na bytě a nikoliv na konkrétním odběrateli (např. elektřina hlášená na bývalou manželku X platby za užívaní spol. prostor), může se stát, že některý z věřitelů využije toho, že vlastníci bytu odpovídají vůči třetím osobám tzv. "rukou společnou a nerozdílnou" a bude požadovat úhradu na Vás s tím, že ho nezajímá, jak se pak spoluvlastníci vypořádají mezi sebou.

Nemohu posoudit, nakolik má Vaše bývalá manželka v současnosti možnost se svým podílem nakládat. Není-li omezena exekucí či soudním výkonem rozhodnutí, nic jí v zásadě nebrání, aby Vám, nebo Vašim společným dětem svůj podíl darovala či prodala. Pro případ darování či prodeje za "výhodnou cenu" je potřeba upozornit na to, že její věřitelé mají možnost tzv. "odporovat" převodu podílu na bytu, pokud by se tím ztížila možnost vymáhání jejich pohledávek (ve výsledku by mohlo dojít k tomu, že by došlo k exekučnímu prodeji bez ohledu na to, že došlo k "papírovému převodu").

Odhad ceny je nutné zpracovat v případě, kdy bude nutné podávat daňové přiznání. Při prodeji ho bude nutné nechat zpracovat (daň z převodu nemovitosti), v případě darování by ho nebylo třeba zpracovávat, pokud by šlo o darování osvobozené od darovací daně (darování dětem je osvobozeno, darování bývalému manželovi nikoliv).

Nebude-li bývalá manželka ochotna či schopna řešit situaci dohodou, máte možnost buď samostatně prodat svůj spoluvlastnický podíl, nebo podat tzv. žalobu na vypořádání podílového spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že byt zřejmě není dost dobře možné reálně rozdělit na dva samostatné byty, může žaloba směřovat k tomu, že bývalou manželku z bytu "vyplatíte", neboli nabídnete soudu, že manželce vyplatíte hodnotu podílu, pokud z Vás soud udělá výhradního vlastníka. Další variantou je, že budete požadovat, aby Vás manželka vyplatila, nebo se byt soudně prodal a rozdělil se mezi Vás výtěžek prodeje. Může samozřejmě dojít též k situaci, kdy oba spoluvlastníci chtějí vyplatit toho druhého. V takové situaci je na soudu, aby posoudil komu je vhodnější přiřknout byt a komu finanční náhradu.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou Poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším