nakladatelská smlouva

Dotaz ze dne 18. 6. 2008 11:00.

Otázka

Dobrý den, dcera vloni ukončila VŠ, poté odjela soukromě do Anglie. Nyní se vrátila, přihlásila se na úřadu práce a přes internet si našla na jednorázovou nakladatelskou smlouvu překlad knihy z angličtiny. Jaké jí vyplývají povinnosti k zdravotní a sociální pojišťovně? Podotýkám, že termín odevzdání práce je 1.9.2008 a po té jestli projde korekturou její překlad jí bude vyplacena jednorázová odměna. děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na úvod je vhodné rozlišit, které druhy pojištění je třeba brát v úvahu. Zaprvé zde máme zdravotní pojištění (to musí být placeno v podstatě vždy), zadruhé důchodové pojištění (povinné u zaměstnanců a ve většině případů samostatné výdělečné činnosti) a do třetice zbývá nemocenské pojištění (povinné u zaměstnanců, osoby samostatně výdělečně činné jsou účastny, pokud chtějí).

Vycházíme dále z toho, že jde o smlouvu autorskoprávního charakteru.

Pokud jde o zdravotní pojištění, tak Vaší dceři po ukončení VŠ vznikla povinnost platit pojistné zdravotního pojištění (v závislosti na výši příjmů či tzv. minimální pojistné). Toto pojistné není povinna platit za dobu, kdy byla dlouhodobě v cizině, pokud byla v cizině zdravotně pojištěna a učinila o této skutečnosti u příslušné zdravotní pojišťovny písemné prohlášení. Povinnost by jí pak zanikla ke dni následujícímu po dni, kdy toto prohlášení bylo doručeno zdravotní pojišťovně.

Po návratu z Anglie je třeba vycházet z toho, že se dcera přihlásila na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Na základě vedení v evidenci za dceru platí zdravotní pojištění stát, což nicméně dceru nezbavuje povinnost odvést zdravotní pojištění z případného přivýdělku.

Z pohledu právních předpisů o zdravotním pojištění je autorský honorář posuzován jako příjem osoby samostatně výdělečně činné. Je třeba nahlásit tuto skutečnost zdravotní pojišťovně a následující rok podat přehled o příjmech ze samostatné výdělečné činnosti a odvést odpovídající pojistné. Je třeba podotknout, že se problematice osob samostatně výdělečně činných nevěnujeme a proto lze doporučit podrobnosti konzultovat s dceřinou zdravotní pojišťovnou.

Co se týče důchodového pojištění, tak je u činnosti na základě autorskoprávních vztahů rozhodující, zda jde či nejde o soustavnou výdělečnou činnost. Dle popisu situace je autorská činnost dcery jednorázová, tudíž zde není povinnost odvést pojistné na důchodové pojištění. Pokud by dcera potřebovala získat roky pojištění, může se účastnit důchodového pojištění dobrovolně podle § 6 odst. 1 písm. a) zákona o důchodovém pojištění.

Nemocenské pojištění zde není povinné a vzhledem k jednorázovosti činnosti nepředpokládám, že by dcera se k němu dcera chtěla hlásit jako dobrovolně pojištěná osoba samostatně výdělečně činná.

Závěrem si dovolujeme upozornit na to, že autorský honorář bude třeba uvést do daňového přiznání jako příjem z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7 odst. 2 zákona o daních z příjmů) a odpovídajícím způsobem zdanit.

Za Občanskou poradnu Jižní Město,

Petra Lomozová a Ondřej Načeradský

Souhlasím se vším