exekuce a svatba

Dotaz ze dne 20. 7. 2013 19:21.

Otázka

Dobrý den,exekutor podal ex.příkaz srážkami ze mzdy manželky povinného.Odvolala jsem se a zatím čekám na výsledek. Nyní se chci zeptat,mám syna studuje VŠ a cca za rok by se chtěl oženit. V té době bude pořád studentem a jeho manželka taky. Budu mít poté pořád vyživovací povinnost a nebo ne? Jde mi o to,jestli mi exekutor bude brát i částku,kterou mám nyní na výživu syna? A jak se dozví (exekutor),že je syn ženatý? Mám nějakou oznamovací povinnost vůči exekutorovi? V práci na mzdové účtárně,přece svatbu syna hlásit nemusím,ne? Jen jim dodávám potvrzení o studiu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle ustanovení § 1 odst. 1 nařízení vlády č. 595/2006 Sb., o nezabavitelných částkách se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné (nejde-li o případ, kdy na výživné této osoby běží výkon rozhodnutí nebo exekuce).

Povinnost rodičů poskytovat výživné dítěti pak podle ustanovení § 85 odst. 1 zákona č. 94/1963 Sb., o rodině trvá do doby, než se jsou děti schopny sami živit. Vzhledem k dalšímu studiu zřejmě uzavření manželství nic nemění na tom, že se Váš syn zatím není schopen sám živit. Z hlediska vyživovacích povinností zde má význam skutečnost, že vznikem manželství vzniká vyživovací povinnost mezi manželi (ust. § 91 citovaného zákona o rodině). Nicméně podle popisu situace (manželka rovněž studentka pravděpodobně vyživovaná svými rodiči), zřejmě nemůžeme uvažovat o tom, že by Vaše vyživovací povinnost vůči synovi zanikla, jelikož by jeho výživa byla zajištěna od manželky.

Máme-li výše uvedené shrnout - vzhledem k popisu situace zde zřejmě nebude důvod, proč by zanikla Vaše vyživovací povinnost vůči synovi a tudíž proč by Vám měla přestat být započítávána nezabavitelná částka na syna. Pokud by došlo k tomu, že by z nějakého důvodu Vaše vyživovací povinnost zanikla (např. by syn ukončil studium a šel pracovat), tak byste to samozřejmě hlásit měla.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna o.s. Společnou cestou.