Jak dlouho muzu pobirat penezity prispevek po umrti ditete po porodu?

Dotaz ze dne 6. 11. 2015 09:22.

Otázka

Dobrý den, koncem června se nam predcasne narodil chlapeček a po 16h zemřel. Zpet do prace jsem nastupovala 24.9. Po tu dobu co jsem byla doma jsem pobirala Peněžitý příspěvek v mateřství. Po měsíci a půl v práci mi opet přišla dávka za PPM. Jak dlouho se smi dávka pobírat?

Odpověď

Dobrý den,

v tomto případě se uplatní ustanovení § 35 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Pakliže správně předpokládám, že k předčasnému porodu došlo dříve, než jste stihla nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství (kde se jinak počítá s nástupem na peněžitou pomoc v mateřství 8 až 6 týdnů před očekávaným termínem), počítáme těchto 14 týdnů od porodu, takže pokud porod vycházel na druhou polovinu června, zřejmě bylo skutečně dávkou kryto období až do Vašeho návratu do zaměstnání.

Možná Vás někde vystrašila zmínka, že v případě úmrtí dítěte má poskytování této dávky skončit po dvou týdnech. Toto pravidlo skutečně v zákoně existuje (druhý odstavec citovaného ustanovení), ale nepoužije se v případě, pokud ještě neskončily výše uvedené minimální lhůty.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

S pozdravem,

Ondřej Načeradský, Občanská poradna Společnou cestou.