PPM, rodičovský příspěvek, OSVČ

Dotaz ze dne 28. 12. 2007 23:31.

Otázka

Dobrý den, já mám těch problémů trochu víc a chtěla bych vás poprosit jestli by jste mi s nimi nepomohli...Jsem těhotná, čekám jedno miminko a termín mám *** tak mě zajímá jak to tedy je. Do **** jsem byla student (datum *** mi vyplnila škola ve formuláři o ukončení studia, ale ČSSZ jsem vedena jako student až do ***. V září 2007 jsem nebyla vedena nikde a od *** jsem vedena jako OSVČ. A jako OSVČ si platím zdravotní, důchodové i nemocenské pojištění. 1. Mám nebo budu mít nárok na PPM? 2. Pokud mi nárok na PPM nevznikne tak jdu automaticky na čtyřletou variantu čerpání rodičovské dovolené? 3. Někde jsem se dočetla že přítel by mohl pobírat rodičovský příspěvek (tudíž by si mohl zvolit i dvouletou nebo tříletou variantu čerpání) a ještě k tomu vydělávat peníze v případě že by zajistil hlídaní pro mimi (což bych malé hlídala já) je to možné? 4. A trochu z jiného soudku..jak jsem psala od *** mám živnostenský list a od té doby jsem také pracovala pro firmu *** u které jsem dostala pouze půlku první výplaty a druhou výplatu vůbec. Bohužel s nimi mám pouze mandantní smlouvu, která je údajně špatně napsaná, a to tak abych po nich nemohla nic vymáhat. Za další od *** jsem začala pracovat pro firmu **** u které již mám smlouvu o obchodním zastoupení, ale taktéž jsem z první výplaty viděla jen půlku. Mám nějakou šanci ty peníze ještě vidět a na koho se mám s tímto problémem obrátit?

Předem mockrát děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

postupně se zastavíme u Vašich jednotlivých otázek.

1) Jako OSVČ potřebujete ke vzniku nároku na PPM splnit několik podmínek:

- účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech alespoň v rozsahu 270 dnů - účast na nemocenském pojištění OSVČ v posledním roce alespoň v rozsahu 180 dnů (jinak řečeno je nutné si jako OSVČ platit nem. pojištění) - nevykonávání SVČ z důvodu porodu

Pokud správně počítám a započítám Vám pro účely splnění podmínky 270 dnů dobu studia, tak by Vám měl termín porodu vyjít tak, abyste nárok na PPM měla (samozřejmě za předpokladu, že si platíte nemocenské pojištění). V případě pochybností se můžete obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení (www.cssz.cz), která má na starosti vedení evidence dob pojištění.

2) Pokud nevznikne nárok na PPM ani nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem, tak můžete zvolit jen čtyřletou variantu čerpání rodičovského příspěvku (respektive se Vám poskytne automaticky tato varianta, pokud požádáte o rodičovský příspěvek). Bližší informace o rodičovském příspěvku naleznete např. na http://www.spolcest.cz/poradna/?doc=clanky&action=1&idclanek=36.

3) O rodičovský příspěvek může požádat kterýkoliv z rodičů, přičemž se splnění podmínek pro volbu rychlé či základní varianty čerpání zkoumá u každého rodiče samostatně. U mužů, kteří mohou čerpat tzv. "peněžitou pomoc" (obdoba peněžité pomoci v mateřství u žen) jen ve zvláštních situacích (např. musí pečovat o novorozeně, jelikož matka je dlouhodobě hospitalizována), se zde pro účely posouzení možnosti volby nezkoumá, zda o takovouto zvláštní situaci šlo či nikoliv.

Důležité je, že volba smí být provedena jen jednou! Pokud si např. jeden z rodičů zvolí základní variantu, nemůže ho pak vystřídat druhý s tím, že si zvolí pomalou variantu.

Čerpání rodičovského příspěvku nijak nebrání ve výkonu zaměstnání či SVČ. Rozhodující je, zda rodič čerpající dávku zajistí celodenní, osobní a řádnou péči o dítě. Zákon výslovně umožňuje, aby rodič po dobu, kdy je výdělečně činný, zajistil pro dítě řádnou osobní péči jiné zletilé osoby. V současnosti a minulosti šlo zpravidla o babičky či chůvy, které dítě hlídaly v době matčiny nepřítomnosti, nicméně po novém roce zřejmě bude řada rodin postupovat způsobem, který popisujete - pracující otec požádá o rodičovský příspěvek a v době jeho nepřítomnosti bude o dítě pečovat matka, která zůstane v domácnosti (samozřejmě je možný i opak - pracující matka a otec zůstávající v domácnosti). Současná právní úprava rodičovského příspěvku takovémuto postupu nijak nebrání.

4) Občanské poradny se nevěnují obchodnímu právu a proto Vám nemůžeme poskytovat poradenství ohledně obchodních sporů vzniklých z mandátních smluv. Obecně vzato je pro vymáhání čehokoliv potřeba prokazatelný nárok (musí být možné u soudu dokázat, že byl nárok na zaplacení X a žalovaný zaplatil jen X/2) a je třeba též uvážit, zda přisouzenou částku bude možné z žalovaného vymoci (nemá např. smysl žalovat s.r.o., které nemá žádný majetek, je v konkurzu a jsou přihlášeny pohledávky za několik miliónů..) Zde by měla být rada zřejmě taková, abyste vyhledala advokáta a probrala s ním nad dostupnými dokumenty své šance v případném soudním sporu.

V případě, kdy nejde o skutečný obchodní vztah, ale pouhé zastírání pracovněprávního vztahu (tzv. Schwarzsystém) můžete "zaměstnavatele" udat (respektive pohrozit udáním) u Úřadu práce. Článek o této problematice naleznete např. na http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/zivnostnik/clanek.phtml?id=516493.

V případě potřeby svůj dotaz doplňte nebo upřesněte.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.

Souhlasím se vším