malý příjem

Dotaz ze dne 18. 11. 2007 17:04.

Otázka

Dobrý den, Je mi 27 let a pobírám plný invalidní důchod ve výši 2340Kč. Trvale jsem hlášen u rodičů v Šenově, kde již ale dlouho nebydlím. Jsem v podnájmu na druhé straně republiky, kde mi majitel nenechá napsat trvalé bydliště. Mám v této situaci nárok na nějaké příspěvky či dávky? Důchod je malý. Lze si nějakým způsobem přihlásit trvalý pobyt na úřad města? Získám tím nárok na ty dávky? Myslím, že se teď posuzuji společně s rodiči. V podnájmu žiji sám. Nyní mi ukradli OP i ŘP - ten mi tu nový neudělají prý musím do trvalého bydliště, ale já nemám na cestu a vyřízení. Děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den,

o dávky státní sociální podpory (např. příspěvek na bydlení) se vždy žádá v místě trvalého bydliště, o dávky pomoci v hmotné nouzi (např. příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, jednorázová dávka) lze požádat v místě skutečného pobytu. Pokud, jak píšete, bydlíte v podnájmu, tedy bez nájemní smlouvy, nemůžete si sám nahlásit trvalé bydliště v místě, kde skutečně bydlíte. Jestliže byste měl nájemní smlouvu, mohl byste na jejím základě zažádat o trvalé bydliště. Souhlas majitele bytu byste v tomto případě nepotřeboval. Doporučovali bychom si o tom s majitelem bytu promluvit. Trvalé bydliště na úřadě si nechat zapsat nelze. V případě, že by Vám rodiče odhlásili trvalé bydliště v Šenově, šenovský úřad by Vám automaticky napsal trvalé bydliště v místě úřadu.

V případě, že se Vám podaří získat trvalý pobyt v tomto současném bydlišti, můžete zažádat o příspěvek na bydlení ze systému státní sociální podpory. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník či nájemce bytu přihlášený v bytě k trvalému pobytu, jestliže 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení a zároveň těchto 30 % (v Praze 35 %) příjmů rodiny je nižší než příslušné normativní náklady stanovené zákonem. Za společně posuzované osoby se považují osoby bydlící s Vámi v bytě.

Vzhledem k nízkým příjmům můžete zkusit zažádat o dávky v hmotné nouzi, a sice o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Nárok na tento příspěvek se posuzuje individuálně. Bydlíte-li sám, pak se bude vycházet pouze z Vašich příjmů, nikoli z příjmů Vašich rodičů, kteří s Vámi nesdílejí společnou domácnost. Pro nárok na některou tuto dávku se posuzuje schopnost a skutečná snaha nalézt si zaměstnání.

Z tohoto systému také můžete žádat o mimořádnou okamžitou pomoc, kterou lze poskytnout v situaci, kdy osoba není v hmotné nouzi, ale nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky k úhradě nezbytného jednorázového výdaje, spojeného zejména se zaplacením správního poplatku při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, s úhradou jízdného v případě ztráty peněžních prostředků, a v případě nezbytné potřeby s úhradou noclehu; výše dávky se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj. Žádost o občanský průkaz můžete podat u kteréhokoli obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Je důležité v žádosti uvést, na který úřad mají hotový doklad poslat, kde si jej vyzvednete. Žádost o ŘP lze podat jen u obecního úřadu v místě trvalého bydliště. Tuto žádost je možné podat osobně nebo v zastoupení na základě plné moci (plná moc nemusí být ověřená, musí v ní být uveden rozsah zmocněncova oprávnění) se všemi ostatními přílohami, včetně dokladu totožnosti žadatele na příslušném pracovišti obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Mohl byste tedy udělit plnou moc některému z rodičů. Za Občanskou poradnu JM Květa Kudová a Kateřina Čočková

Souhlasím se vším