rodičovská dovolená

Dotaz ze dne 26. 9. 2007 10:07.

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude možné, vybrat si dovolenou na dva a půl roku. V případě kladné odpovědi - jaká by byla výše rodičovského příspěvku ? Učím na střední škole, dítě se má narodit v březnu 2008 a já bych ráda nastoupila od září 2010. Nebo musím vybírat jen mezi dvouletou a tříletou možností? Děkuji za odpověď. Jana

Odpověď

Dobrý den,

předpokládám, že Vám ani tak nejde o to, jestli si můžete u zaměstnavatele vybrat rodičovskou dovolenou do 2,5 roku věku dítěte (což mimochodem ano), ale spíše o to, zda mají od 1.1.2008 existovat jiné varianty čerpání rodičovského příspěvku než je dvou, tří a čtyřletá.

Více variant není.

Pokud si zvolíte dvouletou variantu (vyžaduje se, abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve výši alespoň 380 Kč na kalendářní den), budete čerpat do dvou let dítěte částku 11 400 Kč a v období mezi druhými narozeninami dítěte a zářím 2010 nebudete mít na rodičovský příspěvek nárok.

Dvouletou variantu je nutné zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě dosáhlo 22 týdnu života.

V případě, že si zvolíte tříletou variantu (vyžaduje se nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc, či nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem, ale nezkoumá se výše), budete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč do září 2010, přičemž následně může zůstat nárok zachován až do třetích narozenin, pokud pro dítě v době Vaší nepřítomnosti zajistíte osobní péči jiné zletilé osoby (rodičovský příspěvek v současné podobě umožňuje, aby byl používá jako "příspěvek na chůvu").

Tříletou variantu je nutné zvolit do konce kalendářního měsíce, ve kterém dítě dosáhne věku 21 měsíců.

Dovolím si ještě podotknout, že výše uvedené vychází z právní úpravy, která má začít platit od 1.1.2008. Nelze odhadnout, kdy Parlament dojde k závěru, že je třeba rodičovský příspěvek upravit odlišně a přijme zákon, který způsob poskytování této dávky změní.

Za Občanskou poradnu Jižní Město Ondřej Načeradský.